Jesteś tutaj: HomeRegion,,To jest wielkie wołanie do narodu białoruskiego, jak i rosyjskiego o opamiętanie i refleksję”

,,To jest wielkie wołanie do narodu białoruskiego, jak i rosyjskiego o opamiętanie i refleksję”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 07 marzec 2022 15:28

Województwo Kujawsko-Pomorskie zerwało w poniedziałek współpracę partnerską z Obwodem Nowogrodzkim i Obwodem Smoleńskim w Rosji oraz z Obwodem Mohylewskim na Białorusi. Na nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa, która odbywała się w trybie zdalnym, radni jednogłośne opowiedzieli się za ostracyzmem wobec Rosjan i Białorusinów.

- Nie możemy sobie pozwolić pod względem moralnym i etycznym, aby te porozumienia podtrzymywać – mówiła przewodnicząca Sejmiku Województwa Elżbieta Piniewska - Wszelka współpraca z Rosją, także ta prowadzona na szczeblu samorządowym, nie powinna być kontynuowana. Należy ją natychmiast zakończyć. Rosję z każdej strony musi spotkać ostracyzm.


Podobne stanowiska wyrażali tez inni radni, wszyscy bowiem byli zgodni co do tego, że bezprecedensowa agresja jaką dokonała Rosja we współracy z Białorusią, uniemożliwia dalszą wspólpracę.

 

- To jest nasz głos – właściwie wielkie wołanie do narodu białoruskiego, jak i rosyjskiego opamiętanie i refleksję – mówił marszałek województwa Piotr Całbecki - Nie można prowadzić polityki zagranicznej, w naszym przypadku partnerskiej, z tymi którzy nie respektują podstawowych zasad prowadzenia takiej współpracy.

 

Współpraca partnerska z udziałem polskich samorządów musi być uzgadniania z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. 28 lutego polski MSZ dał jasną rekomendację do zrywania współpracy z regionami rosyjskimi i białoruskimi.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP