Jesteś tutaj: HomeRegionWojewództwo Kujawsko-Pomorskie chce pomóc ukraińskim samorządom

Województwo Kujawsko-Pomorskie chce pomóc ukraińskim samorządom

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 21 marzec 2022 11:29

Sejmik Województwa na dzisiejszej sesji podjął uchwałę w której wyraził chęć wsparcia ukraińskich samorządów bezpośrednio na Ukrainie, to może być pomoc rzeczowa lub finansowa. Druga uchwała otwiera możliwość zaangażowania Województwa Kujawsko-Pomorskiego w przypadku moc uchodźcom w województwie.

 

Pomoc w naszym regionie może opierać się o zapewnienie zakwaterowania, wyżywienia, świadczenie przewozów i szereg innych działań. Te działania się wlasniciwie już działy, bowiem niedawno udało się zakwaterować w dawnym szpitalu psychiatrycznym w Toruniu kilkudziesięciu niepełnosprawnych uchodźców, którzy wcześniej w niezbyt dobrych warunkach przebywali na Pałukach. Dzisiejsza uchwała jest usankcjonowaniem prawnym tych działań, w świetle uchwalonej przed tygodniem ustawy.

 

Marszałek Piotr Całbecki wyraził pogląd, że preferuje formę wspierania samorządów gminnych czy powiatowych w działaniach jakie podejmują.

 

W stanowisku o gotowości do niesienia pomocy Sejmik Województwa wyraził chęć wsparcia przede wszystkim Obwodów Żytomierskiego i Chmielnickiego - regionów partnerskich kujawsko-pomorskiego. Na dzisiaj nie ma jednak konkretnych propozycji działania w tym kierunku.

Warte obejrzenia

« Luty 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: