Jesteś tutaj: HomeRegionW Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA

W Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 25 listopad 2022 18:06
W Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA Fot: Szymon Zdźiebło / PESA

25 listopada to dla kolejarzy szczególny dzień, tego też dnia PESA Bydgoszcz przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 nowych pociągów Elf2, które pasażerów mają wozić już od soboty. Zamówienie w głównej mierze sfinansuje Unia Europejska, w ramach niewykorzystanych przez województwo środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Uroczystego przekazania pociągów dokonano na stacji Toruń Główny.

- Pesa, poprzez dostawy taboru, od lat uczestniczy w rozwoju kolei na Kujawach i Pomorzu. Dzięki długofalowej strategii samorządu województwa realizowane są inwestycje w infrastrukturę i nowy tabor, a mieszkańcy naszego regionu podróżują nowoczesnymi pociągami. Spółka dynamicznie się rozwija, stawia na innowacyjne, przyjazne środowisku pojazdy, zmienia się, by spełniać oczekiwania naszych klientów i pasażerów. Zapewniam pana marszałka, że województwo kujawsko-pomorskie może na nas liczyć - powiedział podczas uroczystości przekazania nowych pojazdów Elf 2 prezes Pesy Krzysztof Zdziarski.


Województwo na tej uroczystości reprezentował marszałek Piotr Całbecki, byli też przedstawiciele Polregio, spółki której nowe pociągi będą wypożyczone na potrzeby realizacji zadań przewozowych w kujawsko-pomorskim. O przetargu na te pociągi pisaliśmy wielokrotnie na Portalu Kujawskim, został on rozpisany, bowiem wciąż nasze województwo nie wydatkowało wszystkich środków z perspektywy finansowej 2014-2020 z Unii Europejskiej, które trzeba ostatecznie wydatkować do końca 2023 roku. W przetargu pojawiły się dwie oferty – PESA zaproponowała nie tylko tańszą, ale też dostawa nastąpiła kilka tygodni od rozstrzygnięcia przetargu, gdy konkurencyjna oferta przewidywała dostawę dopiero w przyszłym roku.

 

Każdy z dostarczonych pociągów ma cztery człony, jeden szynobus posiada 151 miejsc siedzących, maksymalnie na jego pokład może wejść 439 pasażerów. Pociągi osiągają maksymalną prędkość 160 km/h. Wpływ na komfort podróżnych może mieć też klimatyzacja, bezprzewodowy internet WiFi, gniazda do ładowania urządzeń mobilnych czy przystosowanie do przewożenia rowerów.

 

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30