Jesteś tutaj: HomeRegionBartosz Kownacki - sprawozdanie z trzech lat w Sejmie

Bartosz Kownacki - sprawozdanie z trzech lat w Sejmie

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 05 grudzień 2022 10:08

Bartosz Kownacki – sprawozdanie Bartosz Kownacki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Działania na rzecz regionu podejmowane w IX kadencji


1. W lutym 2020 roku zaproponowałem budowę linii kolejowej łączącej Włocławek z Inowrocławiem. Realizacja tej inwestycji poprawiłaby skomunikowanie Inowrocławia z centralną Polską, a także skróciłaby czas podróży do wielu polskich ośrodków z Bydgoszczy. Będę dalej zabiegał o tę linie kolejową. To także korzyści dla mieszkańców gmin sąsiadujących z tymi miastami.

2. Kolejną kadencje zabiegam również o budowę obwodnic Sępólna Krajeńskiego i Kamienia Krajeńskiego. Etap prac formalno-koncepcyjnych dobiega właśnie końca i według zapewnień Ministerstwa Infrastruktury prace budowlane ruszą w 2023 roku, aby mieszkańcy gotowe obwodnice otrzymali w 2026 roku. Będę dalej pilnował tej sprawy.

 

 

3. Podejmowałem działania na rzecz zwiększenia znaczenia roli Węzła Logistycznego Bydgoszcz, zarówno w staraniach o uzyskanie przez niego statusu węzła sieci bazowej TEN-T (co ustala Komisja Europejska) oraz rozwoju infrastruktury. W maju 2021 roku zwróciłem się do Ministerstwa Infrastruktury o objęcie linii kolejowej nr 201 kluczowej dla rozwoju Portu Morskiego w Gdyni oraz skomunikowania go z bydgoskim węzłem systemem sterowania ruchem ERMTS. Cieszy mnie fakt, że Ministerstwo Infrastruktury nie wyklucza przyśpieszenie harmonogramu dla tej linii do 2030 roku.

Chcemy, aby ładunki z Polski przeładowywały polskie porty, a nie jak bywało w przeszłości niemieckie. Porty w Gdańsku,w Gdyni i w Elblągu mogą w przyszłości zdominować Bałtyk, ważną rolę gospodarczą w tym przedsięwzięciu może odgrywać województwo kujawsko-pomorskie, a przede wszystkim Bydgoszcz.

4. Zdecydowanie sprzeciwiam się pozbawionemu podstaw merytorycznych pomysłowi połączenia szpitali uniwersyteckich jakie zaproponował rektor UMK. W praktyce byłaby to likwidacja szpitala Biziela i jednego SOR w Bydgoszczy. Skuteczne działania zaproponowane przez Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości zablokował rektorowi UMK taką możliwość.

5. Sprzeciwiałem się likwidacji ważnych dla mieszkańców mniejszych gmin połączeń autobusowych. Te działania pokazały, że presja ma sens, bowiem od 1 września powróciły autobusy z Bydgoszczy do powiatu sępoleńskiego.

6. Podejmowałem działania przeciwko łamaniu i omijaniu prawa z wykorzystaniem strefy Schengen. Wskazywałem organom państwowy problemy związane z wysyłaniem zza granicy środków poronnych, co prowadzi do zakazanego w polskim prawem pomocnictwa w przerywaniu ciąży. Wskazywałem również na wykorzystywanie internetu w tym nielegalnym procederze.

 

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica