Jesteś tutaj: HomeRegionRozpoczęła się przebudowa mostu kolejowego w Grudziądzu

Rozpoczęła się przebudowa mostu kolejowego w Grudziądzu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 02 kwiecień 2023 18:23
Rozpoczęła się przebudowa mostu kolejowego w Grudziądzu Fot: gov.pl

W piątek w Grudziądzu gościł wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, jego wizyta była związna z rozpoczęciem remontu mostu kolejowego nad Wisłą w tym mieście. Most składa się z aż 11 przęseł i liczy 1,1 km długości, z tego powodu jest to jedna z największych tego typu przepraw w Polsce. Modernizacja jest wymuszona stanem technicznym mostu, ale pozwolić ma też znacząco przyśpieszyć czas przejazdu pociągów.

– Inwestycje kolejowe PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w obrębie Grudziądza to jeden z elementów wielkiej modernizacji polskiej kolei. Wyremontowany najdłuższy most kolejowo - drogowy w Polsce oraz nowe przystanki Grudziądz Rządz, Grudziądz Centrum i Grudziądz Tuszewo zapewnią sprawniejsze podróże mieszkańcom województwa kujawsko - pomorskiego. Rząd Prawa i Sprawiedliwości inwestuje w kolej we wszystkich regionach Polski, niezależnie od polityki transportowej prowadzonej przez władze samorządowe województw – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

 

Koszt realizowanej inwestycji to 40 mln zł. Przed modernizacją maksymalna prędkość na moście wynosiła 50 km/h, po pociągi będą mogły jeździć 80 km/h. Prace mają się zakończyć pod koniec roku. Na razie liczyć trzeba się jednak z utrudnieniami, bowiem całkowicie wstrzymany został ruch pociągów po tym moście. Pociągi Arrivy relacji Bydgoszcz – Laskowice Pomorskie – Grudziądz dojeżdżają do Dragacza, stąd pasażerowie w cenie biletu mogą kontynuować podróż do Grudziądza podstawionym przez spółkę autobusem zastępczym. Z dworca w Grudziądzu można podróżować dalej podróż do Brodnicy. Pociąg PKP Intercity TLK Flisak z Katowic do Gdyni jedzie natomiast trasą omijającą Grudziądz przez Iławę.

 

Na terenie Grudziądza, na przełomie II i III kwartału, planowane jest rozpoczęcie budowy trzech nowych przystanków ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Przystanek Grudziądz Rządz (linia kolejowa nr 207 Toruń Wschodni – Malbork) ułatwi podróże w kierunku Torunia. Jednokrawędziowy peron powstanie w pobliżu skrzyżowania z ul. Południową i drogą krajową nr 55. Zakończenie prac planuje się w połowie 2024 r. Przystanek Grudziądz Centrum (linia kolejowa nr 208 Działdowo – Chojnice) zwiększy dostęp do kolei na trasie do Bydgoszczy. Peron zostanie zbudowany w rejonie wiaduktu drogowego w ciągu ul. Chełmińskiej. Zakończenie prac planowane jest do końca 2023 r. Przystanek Grudziądz Tuszewo (linia kolejowa nr 207 Toruń Wschodni – Malbork) zostanie zbudowany przy przejeździe kolejowo – drogowym w ciągu ul. Droga Graniczna, w sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego i zakładów pracy. Zwiększy możliwości podróży w kierunku Kwidzyna, Malborka oraz Trójmiasta. Zakończenie prac planowane jest do końca 2023 r.

 

Warte obejrzenia

« Październik 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica