Jesteś tutaj: HomeRegionWyjaśniamy ordynację wyborczą oraz zapowiadamy niedzielny wieczór wyborczy

Wyjaśniamy ordynację wyborczą oraz zapowiadamy niedzielny wieczór wyborczy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne piątek, 07 czerwiec 2024 07:10

Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce powinno zakończyć się – jeżeli nie dojdzie do istotniejszych incydentów – o godzinie 21:00. Wtedy ujawnione będą sondażowe wyniki wyborów tzw. Exit Poll, co pozwoli mediom przedstawić wstępny podział 53 mandatów pomiędzy komitety. O tym jacy politycy wezmą mandaty dowiemy się po ich podliczeniu.

Pod względem logistycznym eurowybory są stosunkowo łatwe do obliczenia, dodatkowo raczej frekwencja będzie znacznie mniejsza niż w wyborach parlamentarnych i samorządowym.

 

Co się będzie działo w niedzielę po godzinie 21?

Obwodowe komisje po zamknięciu lokali zaczną zliczać głosy oddane na każdego kandydata. Dopiero po zliczeniu wyników we wszystkich obwodach w całym kraju, będzie można zacząć ustalać wyniki wyborów.

 

Krok 1 – dokonanie podziału mandatów dla komitetów
W pierwszym kroku wiedząc ile dokładnie głosów otrzymał każdy komitet wyborczy, będzie można pomiędzy nie rozdzielić 53 przysługujących Polsce mandatów. Podzielone będą one wśród komitetów, które przekroczą 5% próg wyborczy w oparciu o metodę matematyczną D'Hondta.

 

Głosy uzyskane w skali kraju pomiędzy poszczególne komitety, które przekroczyły 5% są dzielone przez kolejne liczby począwszy od 1 oraz kolejne. Następnie najwyższe ilorazy są grupowane i każdy kolejny wynik to jeden mandat. W ten sposób do momentu, aż dojdziemy do 53 mandatów dojdzie do podziału mandatów pomiędzy komitety wyborcze.

 

Krok 2 – ustalenie ile mandatów dany komitet uzyskał w konkretnym okręgu

Wiedząc ile mandatów ma każdy komitet w skali kraju, w drugim kroku będzie wyliczane ile z nich będzie przypadać dla konkretnych okręgów. Tutaj zastosowany zostanie wzór matematyczny Hare Niemeyera.

 

Wylicza się to w taki sposób, że liczba głosów oddany na dany komitet w danym okręgu, mnoży się przez liczbę uzyskanych mandatów, która ustalona została w kroku pierwszym, a następnie dzieli przez wynik danego komitetu w skali kraju. Uzyskany wynik działania zaokrągla się i w ten sposób ustala się ile mandatów przypada dla komitetu w danym okręgu. Polska ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego należy do najbardziej skomplikowanych w Unii.

 

Krok 3 – ustalanie kto został europosłem

Wiedząc ile mandatów ma dany komitet w danym okręgu, europosłem zostaje osoba, która uzyskała największą liczbę głosów indywidualnie, a gdy mandatów jest więcej niż 1, to także osoby z kolejnymi najwyższymi wynikami.

 

Exit poll i Late poll

Tak wyglądać będzie ustalanie oficjalnych wyników wyborów, najprawdopodobniej już po upublicznieniu Exit poll w niedzielę po godzinie 21, powinniśmy znać prawdopodobny rozkład mandatów dla okręgów. Sondaże od dawna wskazują, że w kujawsko-pomorskim po jednym mandacie zdobędzie Koalicja Obywatelska i PiS. Przed północą powinny zacząć spływać wyniki szczątkowe z części obwodów. W oparciu o te dane będzie można badanie Exit poll doprecyzować, prezentując w nocy wyniki nazywane Late poll. Jak wszystko pójdzie dobrze to w poniedziałek przed południem będziemy mieli już oficjalne wyniki wyborów.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30