Wiadomości z regionu https://portalkujawski.pl Sat, 18 May 2024 18:29:29 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Również Inowrocław wprowadza bezpłatną komunikację we Wszystkich Świętych https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/10024-rowniez-inowroclaw-wprowadza-bezplatna-komunikacje-we-wszystkich-swietych https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/10024-rowniez-inowroclaw-wprowadza-bezplatna-komunikacje-we-wszystkich-swietych

Władze Inowrocławia zachęcają, aby 1 listopada na groby bliskich starać się docierać w miarę możliwości komunikacją miejską. Do takiej decyzji zachęcają darmową w tym dniu komunikacją oraz większą liczbą kursów w rejony cmentarzy. Pozwolić ma to ograniczyć liczbę korków.

- Korzystajcie Państwo, bardzo gorąco Was proszę, z komunikacji miejskiej w tym dniu. Po raz pierwszy podjęliśmy decyzję o tym, że 1 listopada będzie ona bezpłatna dla każdego, bez względu na to, czy to jest mieszkaniec Inowrocławia, czy nie. Każdy będzie mógł wsiąść do autobusu i podjechać w dowolne miejsce, choć większość udaje się na cmentarze – apeluje prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

 

Włodarz Inowrocławia prosi również, aby w miarę możliwości nie parkować w okolicach cmentarzy, aby miejsca parkingowe w tych miejscach pozostawić dla dowożonych osób o ograniczonych możliwościach ruchowych.

 

W dniach 31 października – 2 listopada na liniach nr: 3, 7, 12, 13, 16, 19 i 21 komunikacja będzie obsługiwana w oparciu o wzmocniony o nowe kursy rozkład jazdy.


Bezpłatną komunikację w ubiegłym roku zdecydowała się wprowadzić Bydgoszcz. W tym roku inicjatywa ta będzie kontynuowana.

]]>
Inowrocław Sun, 30 Oct 2016 00:50:46 +0200
W pułapce terroryzmu? https://portalkujawski.pl/magazyn/item/10021-w-pulapce-terroryzmu https://portalkujawski.pl/magazyn/item/10021-w-pulapce-terroryzmu

Medialne doniesienia nie pozwalają nam zapomnieć o zagrożeniu, które swoje krwawe żniwo zbiera na zachodzie Europy. Polsce, z powodzeniem udało się zorganizować w ostatnim czasie dwa duże wydarzenia, Światowe Dni Młodzieży oraz szczyt NATO, gdzie profesjonalizm i konsekwencja naszych sił bezpieczeństwa uniemożliwiły organizację zamachów. Jak długo jednak uda nam się utrzymać taki stan? Czy jesteśmy przygotowani na sytuację, w której potkniemy się i coś przeoczymy?

W grudniu 2015 roku CBOS przeprowadził badanie, z którego wynika, że ponad połowa zapytanych Polaków obawia się ataku terrorystycznego w naszym kraju. Nie są to obawy nieuzasadnione, a szczególnie w okresie, gdy informacje o kolejnych zamachach napływają kilka razy w miesiącu. Pierwszy z najgroźniejszych ataków miał miejsce we Francji, gdzie w listopadzie 2015 roku w Saint-Denis i Paryżu doszło do 3 eksplozji oraz 6 ataków z wykorzystaniem broni palnej. W teatrze Bataclan terroryści wzięli zakładników i ostrzelali policję. Wydarzenia te były jedynie preludium spektaklów, których celem jest zastraszenie społeczeństw, w których nie ma miejsca na radykalizm i religijny fanatyzm. Terroryści nie dali o sobie zapomnieć podczas ostatnich ataków w Belgii, Niemczech, jak również w krajach arabskich, m.in w Iraku. Według wielu ekspertów zagrożenia nie ominą naszego regionu. - Istnieje ryzyko przeprowadzenia przez terrorystów ataku w Polsce, które wynika m.in. z faktu zaangażowania militarnego na świecie. W związku z takim postrzeganiem musimy się liczyć z podobnymi zagrożeniami jak nasi sojusznicy - podkreśla Agnieszka Gogól-Urbanek, dyrektor firmy ATOS, zajmującej się tworzeniem nowatorskich systemów bezpieczeństwa w branży ochrony i dodaje - Musimy odpowiednio przygotować się na te ryzyka i stworzyć odpowiednie mechanizmy przeciwdziałania.

 

Jak zminimalizować ryzyko zamachów?

Służby, w stanie ciągłej gotowości analizują scenariusze potencjalnych ataków oraz przyglądają się podejrzanym osobom. Działania prowadzone są dwutorowo. Jednym problemem jest zapobiegnięcie podłożenia bomby, a drugim minimalizacja skutków jej wybuchu. Zarówno krajowe jak i europejskie siły bezpieczeństwa prowadzą stały nasłuch komunikacji pomiędzy podejrzanymi osobami wywodzącymi się z radykalnych środowisk. Szczególną uwagę przykładają wobec osób często odwiedzających kraje Bliskiego Wschodu lub Afryki. Na coraz większej liczbie imprez masowych oraz ważnych wydarzeniach pojawiają się nieobecne wcześniej, a przynajmniej w takiej liczbie, środki bezpieczeństwa. Bramki z wykrywaczami metali, uzbrojona ochrona czy patrole ze specjalnie wyszkolonymi psami, które wykrywają substancje często wykorzystywane przez terrorystów do budowy ładunków wybuchowych. - Innowacyjne rozwiązania, w połączeniu z już sprawdzonymi konwencjonalnymi metodami oraz stałą analizą możliwych form ataków uwzględniającą możliwość wykorzystania różnego sprzętu czy też przedmiotów do działań terrorystycznych, w tym ogólnie dostępnych, są drogą do sukcesu w zakresie bezpieczeństwa. - zaznacza Agnieszka Gogól-Urbanek. Nie jest już niczym niezwykłym dron, wyszukujący w tłumie podejrzanie zachowujące się osoby. Są to przykłady ze stale poszerzanej palety rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa.

 

Skutki zamachu można minimalizować

Minimalizacja skutków i utrudnianie przeprowadzenia zamachu to kolejne zadanie dla służb. Choć żadne ze znanych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa nie jest skuteczne w 100 proc. to może doprowadzić do znacznego ograniczenia ryzyka. Izraelscy eksperci twierdzą, że nawet w 90 proc. możliwe jest zapobiegnięcie atakowi. To na czym służby powinny się skupić obecnie to opracowanie oraz wdrożenie metod, które zminimalizują lub wyeliminują szanse terrorystów na sukcesywne przeprowadzenie zamachu. Tylko innowacyjne systemy mogą być odpowiedzią na coraz bardziej pomysłowe działania terrorystów. - Od wielu lat koncentrujemy się na tworzeniu nowych projektów. Jednym z nich jest Twierdza X, czyli nowatorski system zabezpieczający tereny o dużym zagęszczeniu osobowym przed atakami terrorystycznymi. Ułatwia on przemieszczanie się dużych grup ludzi oraz ich szybkiej ewakuacji w przypadku zagrożenia. System utrudnia również terrorystom przeprowadzenie ataku m.in. poprzez ograniczenie pola ich widzenia.

 

Dla świata nastały trudne czasy. W głowach wielu Europejczyków rodzi się wiele niepokojących pytań o bezpieczeństwo. Czujemy się zagrożeni podczas lotu samolotem, wizyty w kinie, czy nawet podczas spaceru na molo. Ważne jest nie tylko to, aby udaremnić zamach terrorystyczny, ale także tworzyć rozwiązania, które ograniczą jego ewentualne skutki.

]]>
Magazyn Sat, 29 Oct 2016 11:40:44 +0200
Bydgoszcz jako hub konsolidacyjny dla trójmiejskich portów https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/10022-bydgoszcz-jako-hub-konsolidacyjny-dla-trojmiejskich-portow https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/10022-bydgoszcz-jako-hub-konsolidacyjny-dla-trojmiejskich-portow

W ostatnim czasie ożyła w naszym regionie dyskusja na temat stworzenia terminalu intermodalnego, do przeładunku kontenerów z transportu drogowego na kolejowy. To powinno cieszyć, żeby jednak przybliżyć Państwu funkcjonalność takiego terminalu pozwolę pozwolę sobie nawiązać do prezentacji prezesa prywatnej firmy PCC Intermodal z konferencji pt. ,,Korytarze Sieci Bazowej TEN-T” w Warszawie, która poświęcona była głównie korytarzowi Bałtyk – Adriatyk.

 

Dariusz Stefański z PCC Intermodal SA prezentował stanowisko, że obecnie w Polsce przewozów intermodalnych z prawdziwego zdarzenia nie ma.

 

Zdaniem Stefańskiego przewozy intermodalne w Europie zachodniej polegają na tym, że gromadzi się masę przewozową w jednym miejscu, skąd następnie pociągi o maksymalnej masie uruchamiane są w oczekiwanych kierunkach. Krytykował on, iż dzisiaj położone niedaleko siebie porty w Gdańsku i Gdyni,, czy nawet Elblągu, chcąc wysłać koleją towar np. do Budapesztu, decyduje się uruchomić trzy osobne pociągi, co wymaga zaangażowania chociażby trzech maszynistów. Bardziej ekonomiczne według Dariusza Stefańskiego byłoby zgromadzenie całej masy przewozowej z portów w hubie i następnie wysłanie jednego pociągu do Budapesztu lub znajdującego się blisko węgierskiej stolicy innego hubu (np. Bratysławy).

 

Z prezentacji Dariusza Stefańskiego

 

Z toku rozumowania Stefańskiego wynika zatem prosta konkluzja, że w regionie przyportowym Gdańska i Gdyni jest zapotrzebowanie na takich hub konsolidacyjny. Firma Stefańskiego PCC Intermodal przygotowywała się już nawet do budowy takiego terminala w Zajączkowie (niedaleko Tczewa). Inwestycja nie ruszyła jednak z miejsca, być może przedsiębiorca doszedł do wniosku, że nie jest to zbyt dobra lokalizacja. Być może dlatego, że jest ona daleka od linii kolejowej nr 201, kluczowej dla obsługi portu w Gdyni.

 

Miejscem, gdzie krzyżuje się linia 201 (dedykowana do przewozów towarowych) z Gdyni oraz linia 131 z Gdańska jest odcinek Maksymilianowo – Bydgoszcz – Nowa Wieś Wielka. Patrząc z perspektywy całego korytarza Bałtyk – Adriatyk, jesteśmy dość blisko portów w Gdyni i Gdańsku. Warto zacząć przekonywać do lokalizacji takiego hubu w Bydgoszczy potencjalnych inwestorów z branży intermodalnej. Pierw jednak samorządowcy muszą obudzić się z błogiego snu o drogach wodnych i porcie multimodalnym, aby móc skupić się na tym co może dać nam realny rozwój gospodarczy.

 

]]>
Bydgoszcz Sat, 29 Oct 2016 11:04:48 +0200
Konsekwencje chrztu Mieszka I dla naszej kultury https://portalkujawski.pl/magazyn/item/10009-konsekwencje-chrztu-mieszka-i-dla-naszej-kultury https://portalkujawski.pl/magazyn/item/10009-konsekwencje-chrztu-mieszka-i-dla-naszej-kultury

W czwartek rozpoczęła się na KPSW w Bydgoszczy VII Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja pod hasłem ,,1050-lecie Chrztu Polski a tożsamość narodowa”. Ciekawy wykład poświęcony wpływowi chrztu Mieszka I z 966 roku wygłosił prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

- Patrząc okiem historyka na X wiek to rozchodzą się wówczas drogi plemion słowiańskich – wyjaśniał prof. Kucharczyk - Mieszko I zdecydował się wejść do rodziny chrześcijańskiej przez Rzym.

 

Niedługo po Polsce chrzest przyjęła Ruś, ale zdecydował się na kierunek wschodni, czyli Konstantynopol. Odbywało się to jeszcze na kilkadziesiąt lat przed schizmą w Kościele.

 

- Nie tylko fakt przyjęcia kierunku miał wpływ na to, jaką dzisiaj mamy tożsamość kulturową. Wchodziliśmy bowiem od X wieku do cywilizacji łacińskiej, która powstała jako produkt uboczny ewangelizacyjnej działalności Kościoła – wyjaśniał wykładowca.

 

W dalszej części wyjaśniał on, iż nasza cywilizacja zrodziła się z Aten, Rzymu i Jerozolimy. Różnice w dogmatach pomiędzy kościołem wschodnim i zachodnim do którego należeliśmy, miały istotny wpływ na kształtowanie kultury narodów. W tradycji kościoła wschodniego nieobecny był dogmat o pochodzeniu Ducha Świętego od Ojca i Syna, co z kolei jak zauważać miał już pisarz Ignacy Krasicki wpływało na sposób podziału władzy.

 

Tradycja chrześcijańska wprowadziła również rozdział władzy duchownej od państwowe – Od początków cywilizacji sumeryjskiej, greckiej, Rzymu, król był zawsze kapłanem. Dopiero ten rozdział zauważyło chrześcijaństwo.

 

Zdaniem prof. Kucharczyka w Kościele katolickim proporcje pomiędzy władzą państwową i duchową się zrównoważone, gdy w islamie przeważa dogmat religii, zaś prawosławiu państwowości.

 

Prof. Kucharczyk zauważył również, że tradycja łacińska, katolicka wniosła również element prawa moralnego – Każde przezwyciężanie kryzysu państwowego opierało się na odrodzenia moralnym opartym o Prawo Boże.

 

Tak miało być podczas rozbicia dzielnicowego oraz gdy do władzy dochodziła dynastia Jagiellonów. Kucharczyk podkreślił rolę ofiary św. Jadwigi – Dzisiaj nie zdajemy sobie do końca wagi czynu jaki uczynił roku 1997 papież Jan Paweł II kanonizując pierwszy raz króla Polski

 

Również podczas myśli reformatorskiej XVI wieku, zaczęto od księgi poświęconej potrzebie naprawy obyczajów. Postawy moralne cechować miały również w XX wieku Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, w jego słynnym Non posumus (nie pozwalam), a później kapelana Solidarności bł. Jerzego Popiełuszkę.

 

Prof. Kucharczyk przytoczył również potępiający zepsucie moralne cytat Romana Dmowskiego z dzieła ,,Myśli nowoczesnego Polaka” - ,,Nienawidzę ludzi nikczemnych, bez względu na to, czy są Niemcami, Moskalami, czy moimi własnymi rodakami, a może najwięcej w ostatnim wypadku. Nienawidzę nauczycieli, którzy, mając z powołania swego obowiązek uczyć i wychowywać młodzież, znęcają się nad nią, zabijając jej siły fizyczne w zarodku, znieprawiają ją moralnie, powstrzymują lub wypaczają jej rozwój umysłowy.”

 

Na zakończenie wykładowca zauważył również obecny w naszej polskiej tożsamości etos rycerski, który w kulturze zapisał się jako bycie przedmurzem chrześcijańskim. Zdaniem Kucharczyka rycerz ma zadanie, a to zadanie nakreślił Polsce papież Jan Paweł II podczas spotkania z biskupami, gdy wspomniał, że Europa dla wewnętrznej przemiany potrzebuje polski chrześcijańskiej.

 

]]>
Magazyn Sat, 29 Oct 2016 10:23:25 +0200
Szkoła z regionu może wygrać książki. Pomóż! https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/10019-szkola-z-regionu-moze-wygrac-ksiazki-pomoz https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/10019-szkola-z-regionu-moze-wygrac-ksiazki-pomoz

Sieć księgarni Empik prowadzi konkurs, w którym to internauci zdecydują, która ze szkół otrzyma bezpłatnie tysiąc książek. W ścisłej czołówce tej rywalizacji znajduje się Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Górze (gmina Inowrocław). Do końca rywalizacji pozostał tydzień.

Obecnie szkolna biblioteka liczy niecałe 2 tysiące książek, stąd też zwycięstwo w organizowanym przez Empik konkursie byłoby dla niej wielkim wydarzeniem. Nawet jeżeli nie uda się zdobyć pierwszej nagrody, to nagrodzona zostanie pierwsza dziesiątka, stąd też liczy się każdy głos.

 

Szkoła w Górze jest obecnie jedynym reprezentantem województwa kujawsko-pomorskiego w pierwszej dziesiątce tego plebiscytu.

Nie pozostaje zatem nic więcej, jak zachęcić naszych czytelników do głosowania. Można to uczynić pod linkiem - http://www.empik.com/kultura/glosowanie/wsparcie-dla-bibliotek/

 

 

]]>
Inowrocław Sat, 29 Oct 2016 08:41:54 +0200