Jesteś tutaj: HomeSportAnita Włodarczyk i Wojciech Nowicki z Laurami Królowej Sportu

Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki z Laurami Królowej Sportu

Napisane przez  K-PZLA Opublikowano w Sport niedziela, 31 październik 2021 13:42
Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki z Laurami Królowej Sportu Fot: Paweł Skraba

Mistrzowie olimpijscy w rzucie młotem Wojciech Nowicki i Anita Włodarczyk zwyciężyli w kolejnej edycji plebiscytu Laur Królowej Sportu. Wśród nagrodzonych w innych kategoriach znaleźli się m.in. Iga Baumgart-Witan i Patryk Dobek.

 

Gala Lauru Królowej Sportu, wieńcząca bardzo udany lekkoatletyczny sezon, odbyła się po raz dwunasty. To wydarzenie, na którym nagradzani są najlepsi lekkoatleci z Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego. W Bydgoszczy licznie stawili się bohaterowie Igrzysk Olimpijskich w Tokio. – Rok olimpijski jest zawsze najważniejszym dla środowiska sportowego – powiedział Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki, który jest organizatorem gali. – Dziewięć medali na IO to największe osiągnięcie polskiej lekkiej atletyki. W tym roku mieliśmy kłopot bogactwa przy wyborze. W niektórych konkurencjach, wiodących u nas, w Tokio zdobyliśmy po dwa medale. Było też wiele zaskoczeń takich jak Dawid Tomala czy Patryk Dobek – stwierdził Wolsztyński.

 

 

Zwycięzcami w najważniejszych kategoriach – zawodników roku - została para polskich młociarzy – Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki – złoci medaliści z Tokio.

 

- Dziękuję bardzo za to wyróżnienie. Bardzo się cieszę, że miałem tak udany rok, jak i z faktu, że nasza lekka atletyka miała tak udany rok. Zdobyliśmy dziewięć medali igrzysk. Oby częściej. Wszystkim życzę dużo zdrowia w kolejnym sezonie, aby omijały nas urazy - mówił Nowicki.

 

Wśród nagrodzonych sportowców w regionie znalazła się Iga Baumgart-Witan oraz jej trenerka i mama – Iwona Baumgart.

 

- To ogromne wyróżnienie, bo tutaj w Bydgoszcz, w moim mieście. Każdy sportowiec bardzo ciężko pracuje na medale każdego dnia, ale nie każdy je zdobywa. Stoję tutaj dzięki ośmiu wspaniałym kobietom, które tworzą nasz team na 400 m. Nie ma w tej drużynie słabego ogniwa - podkreśliła Iga, złota medalistka IO w sztafecie mieszanej 4x400 m i srebrna w sztafecie żeńskiej na tym samym dystansie.

 

 

W kategorii nadzieja roku triumfował brązowy medalista IO na dystansie 800 m Patryk Dobek.

 

- Ten sezon nie tylko dla mnie, ale dla większości lekkoatletów był sezonem życia. Kłaniam się nisko trenerom, którzy mnie do tego przygotowali, rodzinie, a także bardzo dziękuję kibicom – mówił Dobek.

 

– Halowe Mistrzostwa Europy w Toruniu, nie licząc oczywiście IO, były najważniejszą imprezą lekkoatletyczną w tym roku na świecie – nie ma wątpliwości Wolsztyński. – Przygotowanie tak dużej imprezy w czasach pandemii było dużym wyzwaniem i bardzo się cieszymy, że udało nam się temu zadaniu podołać – dodał. Region potwierdził swoją mocną pozycję w lekkoatletycznym świecie także innymi wydarzeniami organizowanymi w Toruniu i Bydgoszczy. – Copernicus Cup to obecnie jeden z najlepszych mityngów na świecie – uważa Wolsztyński, dodając, że z imprez tej rangi miał on najwyższą oglądalność. – Padło tam tyle świetnych wyników, że trudno porównać to z jakąkolwiek inną imprezą – stwierdził.

 

Dużo działo się też na Memoriale Ireny Szewińskiej, który był dla części sportowców ostatnim sprawdzianem przed Tokio. – Tu również było bardzo wiele dobrych wyników. Anita Włodarczyk w pewnym senie wróciła w Bydgoszczy, a potem zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio – przypomina Wolsztyński. Wspominając miniony rok, na gali nie zapomniano również o tych, którzy są przyszłości polskiej lekkiej atletyki. Aż sześciu młodych sportowców wyróżniono w kategorii „Nadzieja Roku”. Tradycyjnie przyznano także laur honorowy, który otrzymał Bogusław Mamiński.

 

Gali towarzyszyła wystawa zdjęć autorstwa Pawła Skraby prezentujących najważniejsze wydarzenia lekkoatletyczne w regionie, a także występy polskich lekkoatletów podczas IO w Tokio. Mecenasami wystawy były firmy Domtel-Sport, Mat-Bud, Polanik oraz InPost.

ZAWODNIK ROKU POLSKA: Wojciech Nowicki

ZAWODNICZKA ROKU POLSKA: Anita Włodarczyk

ZAWODNIK/ZAWODNICZKA ROKU REGION: Iga Baumgart-Witan

TRENER ROKU POLSKA: Grzegorz Tomala

TRENER ROKU REGION: Iwona Baumgart

ODKRYCIE ROKU POLSKA: Patryk Dobek

ODKRYCIE ROKU REGION: Mateusz Kołodziejski

NIESPODZIANKA ROKU: Dawid Tomala

NADZIEJE ROKU: Julia Afelt, Zuzanna Hulisz, Anna Matuszewicz, Aleksandra Nowaczewska, Aleksandra Piotrowska, Sebastian Urbaniak

IMPREZA ROKU: Halowe Mistrzostwa Europy w Toruniu

OSOBOWOŚĆ LEKKIEJ ATLETYKI: Bogusław Mamiński

MASTERKA ROKU: Aneta Lemiesz

MASTER ROKU: Jakub Adamczyk

LAUR HONOROWY: śp. Zenon Begier

SPONSOR ROKU: Anwil S.A.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.