Jesteś tutaj: HomeSportMemoriałem uczczony zostanie wieloboista i trener Zawiszy. To szansa na kolejną cykliczną imprezę w regionie

Memoriałem uczczony zostanie wieloboista i trener Zawiszy. To szansa na kolejną cykliczną imprezę w regionie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Sport poniedziałek, 04 kwiecień 2022 16:27
Memoriałem uczczony zostanie wieloboista i trener Zawiszy. To szansa na kolejną cykliczną imprezę w regionie Archiwum

14-15 maja na stadionie Zawiszy odbędzie się 1. Memoriał Wiesława Czapiewskiego, w którym udział wziąć mają wieloboiści z całego świata. Dwa tygodnie później Zawisza będzie gościć także 4. Memoriał Ireny Szewińskiej, imprezę która zdobyła już swoją markę na właściwie mapie światowej lekkiej atletyki.

Wiesław Czapiewski jako sportowiec swój największy sukces odnotował w 1987 roku gdy na Mistrzostwach Polski w 10-cioboju był 5-ty. Po zakończeniu kariery sportowej rozpoczął pracę szkoleniowca, przyczyniając się do sukcesów takich sportowców jak: Sebastian Chmara, Artur Kohutek, Dominik Bochenek, czy Paweł Wojciechowski. Bywał też głównym trenerem wielobojowym kadry Polski. Postać ta zawsze kojarzona była z Zawiszą. Gdy zmarł jesienią 2019 roku poruszone było całe środowisko.

 

Pojawił się pomysł, aby tę postać na dobre upamiętnić organizując memoriał sportowy jego imienia - Dobrych mityngów wielobojowych jest kilka na świecie, a w Polsce nie ma żadnego. Chcemy promować siedmiobój i dziesięciobój, tym bardziej, że mamy przecież Adę Sułek, która robi wspaniałe postępy i do tego jest wychowanką trenera Czapiewskiego. Mamy też Pawła Wiesiołka, który zachwycił nas przed rokiem w Toruniu zdobywając medal halowych mistrzostw Europy – wymienia Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

 

Inicjatywę memoriału wsparły władze samorządowe Bydgoszczy oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Memoriał Ireny Szewińskiej po raz kolejny w Bydgoszczy

Od 2019 roku organizowany jest z kolei memoriał Ireny Szewińskiej, jako hołd dla najbardziej utytułowanej polskiej lekkoatletki, która przyczyniła się także do tego, że do Bydgoszczy zawitały międzynarodowe duże imprezy. Wyróżnieniem dla Bydgoszczy miała być organizacja pierwszego memoriału, bowiem zakładano, że będzie to impreza niezwiązana z jednym miastem, ale jak się okazuje póki co Bydgoszcz zorganizowała pierwsze 3 edycję, a planowana na 3 czerwca 4 edycja również odbędzie się nad Brdą.

 

Memoriały Ireny Szewińskiej zastąpiły Europejski Festiwal Lekkoatletyczny organizowany na Zawiszy od lat, dodając jednocześnie tej letniej bydgoskiej imprezie znacznie wyższej rangi.

 

Warte obejrzenia

« Październik 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie