Jesteś tutaj: HomeSportPolacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Sport niedziela, 18 wrzesień 2022 20:53
Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata Fot: FISU

Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

Drugie miejsce przypadło kajakarzom z Mołdawii, którzy zdobyli 3 złotem medale, trzeci Hiszpanie mają na swoim koncie 2 złote medale i 3 srebrne. Pokazuje to tylko, że w niemal wszystkich konkurencjach wygrywali reprezentanci Polski.

 

W piątek triumfowała m.in. brązowa medalistka z Tokio Helena Wiśniewska, zawodniczka Zawiszy Bydgoszcz. Ta sama zawodniczka wywalczyła również w niedzielę złoto w klasie K1 na 500 metrów. W sobotę w dwójce z Sandrą Ostrowską wywalczyła też Martyna Klatt z Zawiszy, ten sam duet triumfował też w niedzielę w konkurencji K2 na 500 metrów. Polskę, głównie w czwórkach reprezentował też pochodzący z Ukrainy Oleksii Koliadych, od 2015 roku studiował w Polsce, co sprawiło, że swoją karierę sportową związał z reprezentacją Polski. Sportowiec w 2019 roku został potrącony przy ulicy Dworcowej w Inowrocławiu, co postawiło jego dalszą karierę pod dużym znakiem zapytania. Udało mu się do sportu wrócić - w ostatni weekend w Brdyujściu wywalczył 3 tytuły Mistrza Świata oraz trzykrotnie być wicemistrzem.

 

Za organizację zawodów odpowiada klub AZS UKW działający przy bydgoskim uniwersytecie. Organizację wspiera też Miasto Bydgoszcz, przed zawodami poczyniono na torze regatowym w Brdyujściu pewne inwestycje.

 

W przyszłym roku Bydgoszcz będzie gospodarzem Europejskich Akademickich Mistrzostw we Wioślarstwie, gdzie również główną areną ma być Brdyujście, organizowanymi pod egidą europejskiej federacji EUSA. W tym roku te zawody organizowała stolica Turcji Istambuł.

 

Warte obejrzenia

« Listopad 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie