Sport na Kujawach https://www.portalkujawski.pl Mon, 20 May 2024 13:05:42 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Premier otwiera oddział geriatrii, PiS natomiast podkreśla – ostatnie 8 lat na niekorzyść Bydgoszczy https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/7549-premier-otwiera-oddzial-geriatrii-pis-natomiast-podkresla-ostatnie-8-lat-na-niekorzysc-bydgoszczy https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/7549-premier-otwiera-oddzial-geriatrii-pis-natomiast-podkresla-ostatnie-8-lat-na-niekorzysc-bydgoszczy

W poniedziałek przed godziną 16:00 do Bydgoszczy przyjechała premier Ewa Kopacz, której przyszło wziąć udział w otwarciu nowoczesnego oddziału geriatrii w szpitalu MSW przy ul. Markwarta. Politycy PiS są jednak zdania, że premier Kopacz powinna przede wszystkim przeprosić bydgoszczan za ostatnie 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej.

Wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów rozpocznie się o godzinie 11:00 w bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W jego programie nie ma jednak punktów typowo poświęconych problemom Bydgoszczy. Podczas wizyty w szpitalu MSW szefowa rządu podkreślała, że w geriatrii Polska ma duże zapóźnienia i potrzeby w samej Bydgoszczy są większe, niż obecnie spełniają szpitale, ale podkreślała przy tym, że obecna ekipa rządząca naprawia tę sytuację w bardzo szybkim tempie.

 

Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna zachwycał się natomiast halą produkcyjną bydgoskiej PESA oraz Zakładem Termicznego Przekształcania Odpadów.

 

Premier powinna przeprosić Bydgoszcz

Zupełnie inaczej na współpracę z rządem patrzą kandydaci PiS do Sejmu. Na wspólnej konferencji prasowej, którą poprowadził lider listy poseł Tomasz Latos, wytykali brak budowy drogi ekspresowej S-5 do 2012 roku, niezrealizowaną obietnicę utworzenia wraz z rokiem 2016 Zarządu Dorzecza Wisły oraz doprowadzenie do upadku Zachemu.

 

- Trudno mi podać jeden przykład co udało się temu rządowi. Wiele rzeczy natomiast dzięki przedstawicielom tej władzy się nie udało. Powiem chociażby o drodze ekspresowej S-5, był okres w którym kilkunastu posłów podpisało się pod wspólną interpelacją, miała powstać do 2012 roku, a nie ma jej do dzisiaj – mówił poseł Tomasz Latos – Teraz w kampanii wyborczej są stawiane nowe obietnice, aby zapomnieć o Zachemie i S-5.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 06 Oct 2015 01:39:52 +0200
Propozycje Nowoczesnej dla młodych Polaków https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/7548-peopozycje-nowoczesnej-dla-mlodych-polakow https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/7548-peopozycje-nowoczesnej-dla-mlodych-polakow

,,Potencjał Młodych” - to program partii Ryszarda Petru, który ma zwiększyć perspektywy młodego pokolenia na karierę w Polsce. Założenia tego programu przedstawił na Wyspie Młyńskiej Sebastian Brusik, najmłodszy kandydat Nowoczesnej w okręgu bydgoskim, w towarzystwie doświadczonych pań – Małgorzaty Skrzypek-Piotrowskiej i Agnieszki Skrzypczyk.

Program ,,Potencjał Młodych” zakłada opracowanie systemu płatnych staży przy udziale środków publicznych. Młodzi przedsiębiorcy do 30-tego roku życia mogliby liczyć na dwuletnie zwolnienie z opłat za ubezpieczenie ZUS oraz także z podatku dochodowego.

 

Działacze Nowoczesnej wyrazili także potrzebę wprowadzenia sprawiedliwego systemu ubezpieczeń społecznych bez uprzywilejowanych grup społecznych, którymi dzisiaj są górnicy i rolnicy.

 

Nowoczesna na czas kampanii wyborczej uruchamia cykl bezpłatnych dyżurów eksperckich, w czasie których mieszkańcy będą mogli uzyskać porady. Będą one odbywać się w bydgoskiej siedzibie partii, przy ul. Pod Blankami 39-45. Pierwszy poprowadzi Małgorzata Skrzypek-Piotrowska i będzie on poświęcony problematyce edukacyjno-wychowawczej, adresowany do rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 06 Oct 2015 00:44:42 +0200
Prostujemy dalekie od rzeczywistości teorie senatora Kobiaka https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/7550-prostujemy-dalekie-od-rzeczywistosci-teorie-senatora-kobiaka https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/7550-prostujemy-dalekie-od-rzeczywistosci-teorie-senatora-kobiaka

Do wypowiedzi senatora Andrzeja Kobiaka na zadane przez nas pytania musimy się odnieść, a to dlatego, że miały one mało wspólnego z rzeczywistością. Uważamy za stosowne odniesienie się do nich, gdyż wypowiedzi senatora mogą wprowadzać dezinformację w debatę publiczną m.in. o podziale środków unijnych.

 

Zacznę od wyrażenia dużego zadziwienia faktem, że tak dalekich od rzeczywistości stwierdzeń jest z jednej strony tworzący prawo krajowe senator, zaś z drugiej strony mający w przeszłości 5 letni staż radny województwa.

 

Senator Andrzej Kobiak stwierdził, że Sejmik Województwa ma ,,decydującą” role przy rozdziale funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego , co czynni przy uchwalaniu budżetu województwa na dany rok.

 

Mamy tutaj do czynienia z dwoma nieprawdami. Ustawa o prowadzeniu polityki rozwoju z 2006 roku wyjaśnia jasno, że za podział środków, w tym organizację konkursów odpowiada Zarząd Województwa, a sejmikowi należy raz w roku przedstawić informację z realizacji RPO (raport za dany rok należy przedstawić do 30 czerwca roku kolejnego). Dużo zależy tutaj zatem od dobrej woli Zarządu Województwa wobec radnych. Radni nie mają jednak żadnego wpływu na podział środków. Zapisy tej ustawy wielokrotnie były krytykowane przez radnych naszego województwa.

 

Druga nieprawda to z kolei wiązanie RPO z budżetem województwa. W przypadku RPO Zarząd Województwa pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej, przy rozdzielaniu dotacji dla samorządów. Województwo mające swój budżet może być co prawda beneficjentem także tej dotacji, ale jeżeli porównamy fundusze pozyskane przez województwo z tymi pozyskanymi przez miasta Bydgoszcz i Toruń, to są to dość małe inwestycje.

 

Senator Kobiak przyczyn pokrzywdzenia Bydgoszczy przy podziale środków unijnych szukał także w niekorzystnych kryteriach, które miały powstać na szczeblu centralnym. Zgodzić się należy w tym, że kryteria mogły być dla bydgoskich projektów niekorzystne, ale tutaj znowu duże pole do popisu ma Zarząd Województwa. Parlamentarzysta próbował jednak w rozmowie ponownie bronić marszałków województwa.

 

Jaki wpływ ma Zarząd Województwa na kryteria doskonale pokazują ostatnie przykłady. Kilka tygodni temu kontrowersje budziły zapisy Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych RPO, który ustalany jest przez Zarząd Województwa. Znalazły się w tym dokumencie zapisy, które eliminowały Bydgoszczy z możliwości uzyskania dofinansowania na budowę ścieżek rowerowych przez najbliższe lata.

 

Najbardziej aktualnym przykładem jest jednak Kujawsko-Pomorski Plan Spójności Komunikacyjnej Drogowej i Kolejowej, który obecnie jest przedmiotem konsultacji społecznych. Ostateczny kształt tego dokumentu zatwierdzi jednak Zarząd Województwa. Zapisy planu będą decydować o tym jakie inwestycje kolejowe będą mogły uzyskać dofinansowanie z RPO w najbliższych latach. Jak wiemy, zachodnia część województwa, czyli region bydgoski, została tutaj dość mocno pokrzywdzona, zaś inwestycje kolejowe będą się tyczyć głównie okolic Torunia i Grudziądza.

 

Nagranie z wystąpieniem senatora Andrzeja Kobiaka:
{youtube}5Lk7OzTA-_4{/youtube}

 

]]>
Bydgoszcz Mon, 05 Oct 2015 22:45:03 +0200
Radny Witkowski odpowiada senatorowi Kobiakowi https://www.portalkujawski.pl/region/item/7547-radny-witkowski-odpowiada-senatorowi-kobiakowi https://www.portalkujawski.pl/region/item/7547-radny-witkowski-odpowiada-senatorowi-kobiakowi

Do opublikowanej na naszych łamach rozmowy z senatorem Andrzej Kobiakiem odnosi się radny wojewódzki Marek Witkowski z Więcborka. Zarzuca on senatorowi stosowanie nieprawd i szukania winnych w Sejmiku, aby tylko nie narazić się Zarządowi Województwa, z marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele.

Pytaliśmy w niedzielę senatora Andrzeja Kobiaka o to czy środki unijne pomiędzy Bydgoszcz i Toruń w kończącej się perspektywie finansowej były dzielone sprawiedliwie. Senator przyznał, że Bydgoszcz może być poszkodowana, ale dawał też do zrozumienia, że winy nie należy szukać w Zarządzie Województwa, ale wśród radnych.

 

SzerzejKobiak o metropolii i rozdziale środków unijnych

 

- Senator Kobiak twierdząc, że Bydgoszcz powinna uzyskać więcej funduszy z RPO, dzielonego przez Zarząd Województwa, obwinia o ten stan rzeczy radnych Sejmiku. Jak powiedzieć mieszkańcom Bydgoszczy, że są rolowani przez Toruń i nie narazić się Zarządowi Województwa? - komentuje wypowiedzi senatora radny Marek Witkowski - To radni Sejmiku staną się chłopcami do bicia. Trwa kampania wyborcza i prawda musi poczekać na bocznicy aby zaspokoić potrzeby polityków z Platformy Obywatelskiej. A jak mają się fakty? Łatwo sprawdzić w odpowiednich aktach normatywnych, a te bezlitośnie wskazują na wyłączną domenę Zarządu Województwa do zarządzania RPO. Radni co najwyżej mają prawo do informacji ze strony Zarządu o realizacji RPO za ubiegły rok. Jest nawet określona data, do której powinni zostać poinformowani. I nic więcej. Mocniejsza wydaje się pozycja Wojewody, który ma prawo weta wobec udokumentowanych nieprawidłowości. Wojewoda ma prawo desygnować swoich przedstawicieli do komisji konkursowych, ale jedynie jako obserwatorów. To i tak więcej niż mogą radni. Tak to zostało ukształtowane. W pełni natomiast zgadzam się z opinią Pana Senatora, że radni winni być w większym stopniu asertywni wobec Zarządu. Z jedną mała uwagą, że ten postulat skierujemy w stronę radnych koalicji PO/PSL. Od kiedy pamiętam radni PiS najczęściej głosowali przeciwko budżetowi albo się wstrzymywali. Ubolewam, że kampania wyborcza zeszła na tory płytkiego przekazu naszych problemów a odeszliśmy od merytorycznych dyskusji.

 

]]>
Regionalne Mon, 05 Oct 2015 18:00:07 +0200
Premier Ewa Kopacz już w Bydgoszczy https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/7546-premier-ewa-kopacz-juz-w-bydgoszczy https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/7546-premier-ewa-kopacz-juz-w-bydgoszczy

Pociągiem BiT City przyjechała z Torunia do Bydgoszczy premier Ewa Kopacz w towarzystwie minister spraw wewnętrznych Teresy Piotrowskiej. Na szefową rządu czekał na peronie podsekretarz stanu Paweł Olszewski, prezydent Rafał Bruski i lokalni działacze PO. Jutro w Bydgoszczy odbędzie się wyjazdowe posiedzenie rządu.

 

Po krótkim spacerze przez dworzec premier Ewa Kopacz udała się na wizytację do szpitala MZW przy ulicy Markwarta. Rząd obradować będzie jutro w bibliotece UKW.

 

Swoją obecność zaznaczyli także inni członkowie rządu. W lekcji pokazowej na Osowej Górze udział wzięła minister Joanna Kluzik-Rostowska, PESA wizytuje natomiast minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

 

Na peronie premier Kopacz witana była wiwatami, jednak tuż przy wyjściu z dworca pojawili się przeciwnicy z transparentem - Chcemy prawdy a nie kłamstwa i kultury a nie chamstwa. Przewodniczył im kandydat na posła z listy PiS Maciej Różycki z Serocka.

 

 

Wraz z premier rządu przyjechał do Bydgoszczy z Torunia marszałek Piotr Całbecki.

 

]]>
Bydgoszcz Mon, 05 Oct 2015 17:33:57 +0200
Kukiz15: Metropolia powinna prowadzić do samodzielnego województwa bydgoskiego https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/7545-kukiz15-metropolia-powinna-prowadzic-do-samodzielnego-wojewodztwa-bydgoskiego https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/7545-kukiz15-metropolia-powinna-prowadzic-do-samodzielnego-wojewodztwa-bydgoskiego

Paweł Skutecki, lider listy Pawła Kukiza wyraził dzisiaj publiczne poparcie dla utworzenia metropolii bydgoskiej, ale zaznaczył przy tym, że nie może być ona celem samym w sobie, gdyż zgodnie z ustawą o związkach metropolitarnych nie będzie niosła samorządom zbyt wielu korzyści. Jej utworzenie mogłoby być jednak krokiem w kierunku nowego podziału administracyjnego kraju, z województwem bydgoskim.

Zdaniem Skuteckiego utworzenie metropolii bydgoskiej nie będzie sprawą tak prostą jak mówią to politycy PO i PiS. O utworzeniu związku metropolitarnego będzie decydować bowiem zgodnie z ustawą o związkach metropolitarnych Rada Ministrów, a ta z kolei będzie opierać się o Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, która zakłada dwubiegunową metropolię bydgosko-toruńską w kujawsko-pomorskim.

 

Kandydat ruchu Pawła Kukiza zapowiedział, że jak zostanie wybrany posłem, to będzie dążył do zmian w KPZK 2030, na co może pojawić się szansa, gdy utworzony zostanie rząd PiS, który planuje większy nacisk położyć na rozwój polski powiatowej, a mniejszy na metropolie. Realizacja tych zamierzeń Prawa i Sprawiedliwości będzie wymagała przebudowy KPZK 2030, co zdaniem Skuteckiego dla Bydgoszczy może być szansą. Skutecki zaznaczył jednak, że nie wierzy w deklaracje polityków PiS obiecujących metropolię bydgoską, gdyż program tej partii to przede wszystkim rozwój polski powiatowej.

 

Druga ważna kwestia zdaniem Skuteckiego to dokumenty unijne. W Nomenklaturze Jednostek Terytorialnych na poziomie NUTS3 od 2007 roku Bydgoszcz i Toruń statystycznie tworzą jeden podregion. Wcześniej były to osobne podregiony. Zmiana tego podziału zależna jest o rządu, czym Skutecki jako poseł zamierza się zająć. 

]]>
Bydgoszcz Mon, 05 Oct 2015 13:17:25 +0200
Walkowiak zarzuca Całbeckiemu dyskryminacje zachodniej części województwa https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/7544-walkowiak-zarzuca-calbeckiemu-dyskryminacje-zachodniej-czesci-wojewodztwa https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/7544-walkowiak-zarzuca-calbeckiemu-dyskryminacje-zachodniej-czesci-wojewodztwa

Radny województwa Andrzej Walkowiak zaapelował w holu dworca głównego w Bydgoszczy o udział mieszkańców naszego regionu w konsultacjach społecznych nad Kujawsko-Pomorskim Planem Spójności Komunikacyjnej Drogowej i Kolejowej i zabieganie o rewitalizację linii kolejowej nr 356.

 

Dokument ten omawiany był na sesji Sejmiku przed tygodniem. Wówczas Walkowiak wraz z radnym Romanem Jasiakiewiczem stanowczogo oprotestowali. Dzisiaj radny Walkowiak powtórzył, że tak opracowany plan nie stwarza nawet pozorów zrównoważonego rozwoju z pieniędzy unijnych wschodniej i zachodniej części województwa i dobitnie faworyzuje okolice Torunia i Grudziądza. W planie tym bowiem za priorytetowe inwestycje kolejowe, które będzie można w najbliższych latach dofinansować, uznano te znajdujące się w północno-wschodniej części województwa.Nie ma natomiast żadnego zadania na zachód od Wisły.

 

Kandydujący na posła Andrzej Walkowiak przypomniał, że wiele środowisk zabiega o rewitalizacjęlinii kolejowej nr 356 z Bydgoszczy do Szubina i Kcyni, o co zabiegał również na Sejmiku.

 

- Marszałek powiedział, że mylę adres i powinnełem swoje pretensje zgłaszać do PKP PLK, ponieważ to one powinny inwestować w te linie kolejowe – wyjaśniał na dzisiejszej konferencji Andrzej Walkowiak - Pan marszałek według ministra infrastruktury całkowicie mija się z prawda, ponieważ minister odpowiadając na jedną z interpelacji poselskich stwierdził, że rząd miał informacje, iż pod koniec 2014 roku znajdowały się jeszcze środki, po czym nagle zniknęły i zostały przerzucone na inne zadania po wschodniej, czyli toruńskiej stronie naszego województwa.

 

Radny apeluje o udział w konsultacjach społecznych nad Kujawsko-Pomorskim Planem Spójności Można składać do Urzędu Marszałkowskiego formularze na których można zgłaszać inwestycje, które są zdaniem mieszkańców regionu bydgoskiego konieczne do wykonania.

 

Walkowiak rozesłał do redakcji również gotowe propozycje wypełnienia formularza, które obejmują rewitalizację linii kolejowych nr: 356, 281 (Kcynia – Nakło – Więcbork – Sępólno Krajeńskie – Chojnice) oraz 209 (Bydgoszcz – Chełmża z uwzględnieniem szczególnym odcinka w bydgoskim Fordonie). Formularz udostępniamy w załączniku. 

]]>
Bydgoszcz Mon, 05 Oct 2015 10:41:53 +0200