Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczKolej Plus nie będzie realizowane w kujawsko-pomorskim

Kolej Plus nie będzie realizowane w kujawsko-pomorskim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo poniedziałek, 06 wrzesień 2021 16:39
Dworzec w Koronowie Dworzec w Koronowie

Dzisiaj Koronowo unieważniło przetarg na opracowanie studium planistyczno-prognostycznego dla budowy linii kolejowej z Bydgoszczy do Koronowa, Sośna i Więcborka wraz z modernizacją linii kolejowej nr 281 od Więcborka przez Sępólno Krajeńskie do Chojnic. Powodem jest znaczące przewyższenie najtańszej oferty od budżetu zamawiającego. Bez tego studium, które powinno być opracowane do listopada, projekt nie znajdzie się na liście rankingowej zadań przeznaczonych do dofinansowania.

 

Inicjatywa koronowska była najbardziej zaawansowana w województwie kujawsko-pomorskim – planowano również m.in. sfinansować remont linii z Inowrocławia do Żnina oraz odbudowę linii ze Żnina do Szubina wraz z modernizacją linii Szubin – Bydgoszcz. W przypadku tamtych zadań nie ogłoszono nawet przetargu na studium planistyczno-prognostyczne.

 

Uzbierano około połowę

Najtańsza oferta dla opracowania dokumentacji w projekcie skomunikowania Koronowa z Bydgoszczą i Chojnicami opiewała na 799,5 tys. zł – pokrycie 1/3 tej kwoty zadeklarowało Województwo Kujawsko-Pomorskie, po blisko 60 tys. zł chciały dołożyć też Bydgoszcz i Chojnice. Na około 50 tys. gotowe było też Koronowo. Bardzo symbolicznie dołożyć się samorządy z powiatu sępoleńskiego, co sprawiło, że nie udało się nawet zbliżyć do najtańszej oferty.

 

Przed tygodniem na sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki odnosił się do sprawy jednak dość jednoznacznie, wskazując na to, że mniejsze samorządy nie chcą się dołożyć nawet symbolicznie, choć wcześniej były takie deklaracje – mowa tutaj np. o miastach Sępólno Krajeńskie i Kamień Krajeński, o powiecie sępoleńskim, powiecie bydgoskim, czy gminie Sośno. Marszałek dał do zrozumienia, że odbiera to jako wycofywanie się tych samorządów z projektów, co w jego opinii pokazuje, że może nie być woli realizacji tej inwestycji w przyszłości.

 

Szacuje się koszty tej inwestycji od 0,5 mld do nawet 1 mld złotych, czyli konieczne byłoby zabezpieczenie od 75 do 150 mln zł wkładu własnego. W kuluarach obawiano się, że przy całym rządowym programie Kolej Plus z budżetem 5 mld zł, inwestycja z naszego województwa może nie załapać się i tak na dofinansowanie.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

  • Szczepienia znowu zwalniają (raport szczegółowy)

    W ostatnim tygodniu pierwszą lub drugą dawką szczepionki w kujawsko-pomorskim zaszczepiło się ponad 11,4 tys. osób. Niestety od 12 listopada nie są udostępniane dane o trzeciej dawce i dawkach przypominających, stąd też nie wiemy ile tak naprawdę odbywa się szczepień.

  • Kujawsko-pomorski wątek afery mailowej pokazuje dobitnie jak wygląda kuchnia polityczna

    Od kilku miesięcy ujawniana jest korespondencja ministra Michała Dworczyka, politycy PiS sprawy nie chcą komentować, w tym także zanegować autentyczności ujawnianych treści. Wiele wiadomości udało się jednak potwierdzić. Wczoraj ujawniono korespondencję pomiędzy ministrem Łukaszem Schreiberem i wspomnianym ministrem Dworczykiem.

Wiadomości z regionu