Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczMłodzież z Koronowa bez tańszych biletów

Młodzież z Koronowa bez tańszych biletów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo sobota, 27 listopad 2021 09:50
Bilet uczniowski Bilet uczniowski

Od kilku lat w bydgoskiej komunikacji miejskiej funkcjonuje Bilet Malucha w cenie 10 zł miesięcznie (100 zł rocznie) dający dostęp dzieciom 4-7 lat nieograniczoną możliwość korzystania z komunikacji oraz Bilet Uczniowski, który za identyczne stawki jest dedykowany młodzieży szkolnej do ukończenia szkoły podstawowej. Był pomysł, aby tych taryf mogli korzystać uczniowie i dzieci z Koronowa. Zablokowali go jednak radni.

W środę tak się zbiegło, że w podobnym czasie obradowała Rada Miejska w Koronowie i Rada Miasta Bydgoszczy. W Bydgoszczy obyło się bez dyskusji, radni jednogłośnie zgodzili się, aby objąć tymi biletami młodych mieszkańców Koronowa na podstawie Metropolitalnej Karty Uczniowskiej i Metropolitalnego Biletu Malucha. Uchwała zakładała, że koszty z tym związane, przede wszystkim tej dodatkowej ulgi dla posiadaczy pokryje gmina Koronowo. Wstępnie oszacowano to na około 100 tys. zł rocznie.

 

Takimi ulgami objęta jest już młodzież z Mroczy w powiecie nakielskim Sicienka, Białych Błot, Osielska, Dobrcza, Nowej Wsi Wielkiej.

 

W Koronowie radni jednak nie chcieli

Już na początku sesji Rady Miejskiej w Koronowie radny Bogusław Guziński wniósł o wykreślenie dyskusji nad tym punktem z porządku obrad argumentując do obawami dyrektorów szkół z Koronowa, którzy obawiają się, że tańsze bilety doprowadzą do tego, że młodzi koronowianie będą chętniej wybierać szkoły w Bydgoszczy, ze szkodą dla koronowskich placówek. W głosowaniu poparło go 15 radnych, przeciw był 1 rajca oraz 1 się wstrzymał.

 

Koronowo posiada liceum

Na tle powiatu bydgoskiego Koronowo może się poszczycić tym, że posiada na swoim terenie szkołę licealną, która przeszła w ostatnim czasie gruntowny remont. Placówkę prowadzi Powiat Bydgoski. W Bydgoszczy mamy jednak kilkadziesiąt szkół średnich o różnych profilach, w tym technika, co daje młodym ludziom wybór kierunku kształcenia się. Młodzi koronowianie dalej mogą kształcić się w Bydgoszczy, ale za bilet miesięczny po nowym roku przyjdzie zapłacić im 54 złote zamiast 10, gdyby radni uchwałę podjęli.

 

Warte obejrzenia

    

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

Wiadomości z regionu