Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczKoronowo musi uważać na dyscyplinę finansową

Koronowo musi uważać na dyscyplinę finansową

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo poniedziałek, 29 listopad 2021 06:56

W budżecie na 2022 rok w projekcie budżetu Koronowa przewidziano niecałe 97 tys. nadwyżki operacyjnej. To przy planowanym prawie 140 mln budżecie bardzo niewiele, stąd też podatność na ryzyka zewnętrzne dla budżetu Koronowa jest bardzo duża. Co zresztą wyczytać możemy też w samym dokumencie budżetowym.

 

Mając na uwadze bezpieczeństwo finansów Gminy Koronowo w roku 2022 oraz w latach następnych wszystkie zapisane dochody i wydatki budżetowe na 2022 rok będą wymagać wysokiej dyscypliny po stronie wydatków jak i dobrej realizacji po stronie dochodów – czytamy w projekcie budżetu na 2022 rok.

 

Nadwyżka operacyjna to różnica pomiędzy dochodami bieżącymi i wydatkami bieżącymi. W Koronowie prognozuje się, że będzie ona bardzo niewielka, co powinno być powodem do niepokoju. Do tego, że budżety samorządowe mają deficyty się przyzwyczailiśmy,ale wynikają one głównie z wydatków inwestycyjnych. Gdy jest deficyt w wydatkach bieżących, zawsze powinno wywoływać to niepokój.

 

Nie sposób też przewidzieć jak na wynik finansowy Koronowa przełoży się Polski Ład, bowiem projekt opierając się na prognozach z Ministerstwa Finansów zakłada wyższe wpływy z podatku PIT, jak się dowiadujemy burmistrz wliczył w projekcie rekompensatę rządową jaką dostają samorządy na pokrycie strat wynikających z Polskiego Ładu, tylko należy pamiętać, że tak wysoka rekompensata jest obecnie jednorazowa i szczególnie trudny może być rok 2023, gdzie Koronowo może mieć już deficyt operacyjny. Inne czynniki ryzyka dla budżetu to wzrost stóp procentowych, które prowadzą do wyższych kosztów obsługi już zaciągniętego zadłużenia.

 

Na inwestycje Koronowo planuje w 2022 roku przeznaczyć blisko 40 mln zł, po odliczeniu dotacji zewnętrznych da to blisko 26,5 mln zł deficytu. Największą planowaną na 2022 rok inwestycją będzie przebudowa ulicy Ogrodowej za 7,6 mln zł.

 

Warte obejrzenia

    

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

Wiadomości z regionu