W ramach drugiej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Samorząd Województwa Kujawsko-Pomoskiego otrzyma 65 mln zł na zakup nowych pociągów. Postępowanie w tym kierunku rozpoczęło się już pod koniec lutego, ale jak pokazał rynek, o przynajmniej 30% nie doszacowano wartości zamówienia. Rządowe wsparcie zmienia zatem sytuację.
Sobotnie wydarzenie przejdzie do historii – buddyjska fundacja Tzu Chi na terenie katolickiej Bazyliki św. Wincentego A'Paulo w Bydgoszczy przekazała 800 bonów do popularnej w Polsce sieci handlowej dla uchodźców z Ukrainy, którzy w dużej mierze są wyznawcami prawosławia. To wydarzenie pokazuje, że w obliczu wojny religie wydające się od siebie różne, potrafią współpracować.
Przed tygodniem odbyło się w bydgoskiej Katedrze uroczyste święcenie kapłanów, choć w tym wypadku bardziej poprawna byłaby liczba pojedyncza, bowiem bydgoskie Wyższe Seminarium Duchowne ukończył tylko jeden diakon Grzegorz Białek. W minionym roku zmarło natomiast trzech księży, przez co coraz bardziej widoczne będą braki duszpasterzy.
W obronie szpitala Biziela w Sejmie
Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....
Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.
Polska jest jednym z państw najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, który postępuje wraz ze zmianami klimatu. Obok wysokich temperatur problem niedoboru wody pogłębia też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami, które następują po okresach ubogich w deszcz. Szacuje się, że podczas 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody, pod warunkiem wdrożenia odpowiednich rozwiązań, które pozwolą ją efektywnie gromadzić i dalej zagospodarować. – Woda opadowa jest ogromnym potencjałem i jest jej wielokrotnie więcej niż tej, którą mamy w miastach. Naszym celem powinno być wykorzystanie tego potencjału – podkreśla Tomasz Grochowski z Retencja.pl.