Jesteś tutaj: HomeMagazyn

Українська мова (74)

 

 

Від початку, російсько - української війни, за різними оцінками, до Польщі приїхало понад 1,5 мільйона біженців, багато з них, з різних причин, опинилися в Бидгощі. Аби полегшити їм доступ до найнеобхіднішої інформації, ми запускаємо україномовний сайт, де періодично, буде з'являтися як практична інформація, так і публіцистичні артикули.

 

 

НАТО бажає розмістити новий військовий підрозділ у Бидгощі. Для підтримки України

НАТО бажає розмістити новий військовий підрозділ у Бидгощі. Для підтримки України

В четвер, наприкінці прес-конференції в Брюсселі Генеральний секретар НАТО Єнс С ...

MORE

Ruszyły na dobre wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbywają się w 27 państwach. Dobrym punktem wyjścia do nich może być nasze podsumowanie zakończonej kadencji, w którym wskazujemy na najważniejsze decyzje polityczne z ostatnich 5 lat oraz wyzwania z którymi przyszło się mierzyć, bo pod tym względem to była specyficzna kadencja.

1 maja Polska obchodzi okrągłą, 20. rocznicę członkostwa w Unii Europejskiej. Przez ten czas była największym beneficjentem unijnych środków – od 2004 roku otrzymała z unijnego budżetu aż 161,6 mld euro netto, ale też liderem w ich wdrażaniu i wykorzystywaniu. Za tym poszły błyskawiczny rozwój gospodarczy, nowoczesna infrastruktura i innowacje. Eksperci wskazują też na szereg innych korzyści obecności w UE, takich jak napływ inwestycji zagranicznych, otwarcie granic dla biznesu, studentów czy turystów. Z kolei dzięki obecności Polski i innych krajów regionu Unia Europejska stała się bardziej otwarta na problemy wschodniej flanki i relacje ze wschodnimi sąsiadami.

Za nami ostatnia sesja plenarna Parlamentu Europejskiego, która zakończyła się w czwartek w Strasburgu. Teraz rozpoczyna się czas intensywnej kampanii wyborczej. W dzisiejszym wydaniu Przeglądu zagranicznego powiemy też o zielonym świetle od amerykańskiego Kongresu dla dalszego wspierania militarnie Ukrainy.

W przyszłym tygodniu w Strasburgu odbędzie się dość intensywna sesja Parlamentu Europejskiego, na której mają ostatecznie być przyjęte wszystkie dyrektywy nad którymi pracowano w tej kadencji, co do których przyjęcia jest wola polityczna. Następnie na dobre rozpocznie się kampania wyborcza zarówno ta ogólnoeuropejska, którą będziemy się starali relacjonować oraz polska kampania skupiona głównie wokół polityki krajowej. Ta kampania również wkrótce ruszy, bo do 2 maja muszą być zarejestrowani kandydaci na europosłów.

Statystycznie tylko jedna na 10 tys. cząsteczek testowanych w laboratoriach firm farmaceutycznych pomyślnie przechodzi wszystkie fazy badań. Jednak zanim stanie się lekiem rynkowym, upływa średnio 12–13 lat. Cały ten proces jest nie tylko czasochłonny, ale i bardzo kosztowny – według EFPIA przeciętne koszty opracowania nowego leku sięgają obecnie prawie 2 mld euro. Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwala jednak obniżyć te koszty i skrócić cały proces. – Dzięki AI preselekcja samych cząsteczek, które wchodzą do badań klinicznych, jest o wiele szybsza, co zaoszczędza nam czas. W efekcie pacjenci krócej czekają na nowe rozwiązania terapeutyczne – mówi Łukasz Hak z firmy Johnson & Johnson Innovative Medicine, która wykorzystuje AI w celu usprawnienia badań klinicznych i opracowywania nowych, przełomowych terapii m.in. w chorobach rzadkich.

- To historyczny dzień dla Europy – oświadczyła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego po przyjęciu przez tą izbę paktu migracyjnego. Nowe przepisy mają przyśpieszyć rozpatrywanie wniosków o azyl, usprawnić odsyłanie osób niepożądanych, ale też wprowadzić solidarnościowe narzędzie relokacji, które krytykuje chociażby polska opozycja.

Dzisiejsze wydanie Przeglądu zagranicznego będzie nieco szybsze, z uwagi na spore emocje polityczne w Polsce spowodowane niedzielnymi wyborami, szanując Wasz czas staramy się przyśpieszyć przedstawienie wybranych tematów z Europy.

Warte obejrzenia

« Maj 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
  • Tak ślubowali radni Województwa Kujawsko-Pomorskiego

    - W sejmiku powinniśmy pamiętać nie tylko co nas dzieli, ale też o tym co nas łączy. A łączy nas – jestem głęboko przekonany – troska o dobro województwa kujawsko-pomorskiego – mówił w mowie inaugurującej VII kadencję Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przewodniczący senior Robert Malinowski, były prezydent Grudziądza, najstarszy radny VII kadencji. Prowadził on pierwsze obrady do momentu wyboru Elżbiety Piniewskiej na przewodniczącą tej izby.

  • Na razie w kujawsko-pomorskim mamy tylko 10 kandydatów na europosłów

    Termin rejestracji kandydatów do Parlamentu Europejskiego minął w czwartek 2 maja – dzisiaj nie jesteśmy jednak wstanie podać wciąż oficjalnie ostatecznej listy kandydatów, bowiem formalnie w województwie kujawsko-pomorskim mamy jedynie zarejestrowanych 10 kandydatów z listy Koalicji Obywatelskiej.

Wiadomości z regionu