UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

Fot: Paweł Skraba

Fot: Paweł Skraba

W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Nie pierwszy raz tor w Brdyujściu gościł ważne akademickie mistrzostwa, ostatnio narzekano jednak na pogodę, w tym roku nie stwarzała ona większych problemów, poza tym, że było ciężko za sprawą upału. Ten natomiast wymuszał na sportowcach pokazanie charakteru. W klasyfikacji generalnej narodów wygrali Polacy, którzy zdobyli 13 medali, w tym 6 złotych i 5 srebrnych. Drugie miejsce zajęli Portugalczycy, a trzecie Brytyjczycy. W klasyfikacji uczelni najlepsi byli sportowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, którzy z polskiej puli 13 medali wywalczyli aż 8, z tego 2 złote i 4 srebrne. Można powiedzieć, że UKW było łatwiej, z racji bycia gospodarzem, trzeba jednak pamiętać o równie dobrym występie na poprzednich mistrzostwach kontynentu, które odbywały się w Turcji. Drugi był portugalski Uniwersytet z Aveiro, a trzeci austriacki Uniwersytet w Wiedniu. Tuż za pierwszą trójką uplasował się toruński UMK z 3 medalami.

 

– Dużo się działo w ten weekend. Dla nas było to duże przedsięwzięcie organizacyjne, logistycznie sportowe. Pogoda dopisała, a to w pewien sposób 50 procent sukcesu. To wpłynęło na atmosferę, gdyż studenci cały dzień mogli przebywać na torze i się integrować. Był też czas na relaks, rozmowy. Wszystko się udało – opowiada dr Katarzyna Domańska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego i prezes KU AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który był organizatorem AME 2023 w wioślarstwie.

 

 

Fot: Paweł Skraba

 

Dwa złote medale dla UKW wywalczyły kobiety. Bydgoszczanki w składzie Małgorzata Strybel, Oliwia Kania, Izabela Gałek i Paulina Chrzanowska obroniły tytuł w konkurencji czwórek podwójnych, a dwie ostatnie zachowały też status mistrzyń w dwójce podwójnej. Dorobek UKW Bydgoszcz podczas AME 2023 w wioślarstwie uzupełniły cztery męskie srebra: w dwójce (Artur Zalewski, Adam Siewaszewicz) i czwórce wagi lekkiej (Zalewski, Siewaszewicz, Miłosz Jasiulewicz, Dawid Frącz-Zakrzewski), a także w czwórce bez sternika (Michał Witkowski, Kacper Twarowski, Piotr Dziewieczyński, Bartłomiej Sopoński) i ósemce (Witkowski, Olga Wnuk, Zalewski, Siewaszewicz, Twarowski, Dziewieczyński, Sopoński, Jasiulewicz, Frącz-Zakrzewski). Trzecie miejsca przypadły natomiast zawodnikom startującym w męskiej dwójce bez sternika (Witkowski, Dziewieczyński) i kobiecej ósemce (Monika Błaszczyk, Strybel, Wiktoria Szopińska, Klaudia Pankratiew, Wnuk, Gałek, Zuzanna Szczerba, Kania, Chrzanowska).

 

– Ósemka była dla nas nowością, bo nie tak często pływamy długie wiosła. Cieszę się, że udało się zdobyć ten brąz. Jesteśmy zadowolone z obrony tytułów. Po prostu było super! – nie ukrywa Izabela Gałek z UKW Bydgoszcz. – Dla akademickich zawodników to fajna sprawa wystartować w AME, a dla nas była to przede wszystkim fajna zabawa. Lubimy adrenalinę, więc dla nas każde zawody są genialne. Fajnie poczuć coś innego niż presję i walkę o medale. Tutaj liczyła się przede wszystkim energia tych zawodów i radość z nich – dodaje.

 

Jak przyznają zawodnicy gospodarzy, pomocny był niosący się z trybuny doping ze strony najbliższych. – To motywujące, gdy płynę, a z trybun słyszę okrzyki moich bliskich kolegów, koleżanek czy innych. Jest to mega budujące, jestem bardzo zadowolona z naszych kibiców. Słyszeliśmy doping praktycznie od 400 metrów – opisuje Paulina Chrzanowska, uczelniana koleżanka Gałek i potrójna medalistka AME 2023.

 

Jeden złoty medal do polskiego dorobku wywalczyła dwójka z Wyższej Szkoły Gospodarki. Medali nie udało się wywalczyć Politechnice Bydgoskiej. Dwa medale dla Polski wywalczyły jeszcze uczelnie poznańskie, zatem kujawsko-pomorska dominacja w sportach wioślarskich jest tutaj mocno widoczna.

 

Zawody odbywały się pod egidą europejskiej federacji EUSA.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/8HLvXVfTOp4?si=su6dbV9ol5Laxcyq” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” allowfullscreen ]