Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz ma budżet na 2019 rok

Bydgoszcz ma budżet na 2019 rok

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 19 grudzień 2018 19:07

W środę Rada Miasta Bydgoszczy uchwaliła budżet miasta na rok 2019. Dyskusja budżetowa jak to ma miejsce co roku budziła duże emocje, w tym roku związane głównie z poprawkami zgłoszonymi przez radnych PiS. Wszystkie poprawki opozycji odrzucono jednak głosami koalicji.

Budżet na rok 2019 będzie rekordowy, bowiem planujemy wydać ponad 2,4 mld zł, w dużej mierze z racji kulminacji inwestycji z udziałem funduszy europejskich. Wydatki majątkowe, czyli inwestycyjne wynieść mają według projektu 748 mln zł. Kwota robi wrażenie, ale w dużej mierze jest to kontynuacja inwestycji już rozpoczętych, jak chociażby rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej, która w przyszłym roku kosztować będzie 74 mln zł, z tego ponad 60 mln zł będzie pochodzić z Unii Europejskiej. W nowym roku rozpocznie się też inny wielki projekt jakim jest przebudowa ulicy Kujawskiej, wraz z budową linii tramwajowej. Miał się on rozpocząć już w tym roku, ale z uwagi na kontrole dokumentów przeprowadzane przez instytucje państwowe nieco się przesunęła. Na to zadanie planuje się wydać w 2019 roku ponad 164 mln zł, z tego 76 mln z Unii Europejskiej. Samorząd planuje zaciągnąć na 87,6 mln zł kredyt. W 2019 roku planuje się też ukończyć wartą 14 mln zł budowę II etapu Trasy Uniwersyteckiej. Ta inwestycja ma już rok opóźnienia za sprawą problemów z wyegzekwowaniem przez wojewodę działki na której znajduje się tartak.

 

Kluby Koalicji Obywatelskiej i SLD o projekcie budżetu wypowiadały się z dużym uznaniem i dumą. Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Wenderlich z kolei wytykał, że trudno mówić o sukcesie, gdy Bydgoszcz wypada słabo w ogólnopolskich rankingach samorządów, różnych pism branżowych. Jednocześnie zapowiedział, że PiS tego budżetu nie zamierza popierać. Radni mogą rozważyć zmianę zdania w przypadku uwzględniania poprawek zgłoszonych przez jego klub. W dyskusji były też głosy chociażby radnego Marcina Lewandowskiego, który stwierdził, iż w dokumencie zapisano kłamstwo, bowiem refundacja metody in vitro to nie jest w jego opinii działanie prozdrowotne.

 

- Myślałem, że przy okazji poprawek do budżetu przekonam się czym jest Wielka Bydgoszcz – nawiązał do poprawek radnych PiS prezydent Rafał Bruski, który oszacował ich wartość na 100 mln zł -Skąd wziąć 100 mln zł? - pytał.

 

Radni PiS chcieli m.in. zbudować pomnik gen. Józefa Hallera, odbudować Zachodnią Pierzeję Starego Rynku, wymienić parkomaty (za 15 mln zł), czy też obniżyć czynsze dla lokatorów ADM. PiS wycofał się natomiast z poprawki zakładającej zwiększenie dofinansowania do festiwalu Camerimage, bowiem radnym nie spodobał się ton wypowiedzi dyrektora festiwalu Marka Żydowicza, który w poniedziałek gościł na komisji.

 

Wszystkie poprawki klubu PiS zostały odrzucone, w tym również poprawka radnego Pawła Bokieja dotycząca realizacji studium dla Bydgoskiej Kolei Metropolitalnej. Prezydent Bruski zapowiedział jednak, że ten kierunek działań będzie realizowany w oparciu o Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Szerzej o tym piszemy - Studium transportowe dla obszaru metropolitalnego coraz bliżej

 

Budżet na rok 2019 Rada Miasta uchwaliła głosami koalicji Koalicja Obywatelska – SLD.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Nad Brdę zawitały potencjalne przyszłe gwiazdy piłki nożnej

  Nie raz zdarzało się, że na turniejach młodzieżowych błyszczeli przyszłe gwiazdy światowego futbolu. Dzisiaj w Polsce rozpoczynają się Mistrzostwa Świata U-20 w piłce nożnej, o godzinie 20:30 na stadionie Zawiszy reprezentacja Japonii zmierzy się w ramach rozgrywek grupy B z Ekwadorem.

  Etykiety: Fifa U20
 • Ostatnia szansa, aby współtworzyć piłkarski mundial

  W czwartek rozpoczną się Mistrzostwa Świata U-20 w piłce nożnej, których gospodarzem jest Polska. Tego dnia w Bydgoszczy reprezentacja Japonii zmierzy się z Ekwadorem. Trwa obecnie jeszcze nabór uzupełniający do Programu Wolontariatu.

  Etykiety: Fifa Fifa U20

Wiadomości sportowe

 

 

Kosma Złotowski

 • W Polsce mamy zbyt mało terminali multimodalnych. Wykorzystajmy to jako region

  Kilkadziesiąt metrów muzealnych okrętów ,,ORP Błyskawica” oraz ,,Dar Pomorza” rozpoczęło się w środę forum poświęcone przyszłości branży intermodalnej w Polsce i w Europie. Konferencję ,,Intermodal-Cargo-Innowacje” organizowało Centrum Unijnych Projektów Transportowych pod patronatem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Infrastruktury.

  Etykiety: Emilianowo Gdynia TENT
 • Marszałek Całbecki poprosi o wotum zaufania

  Znowelizowane przepisy o samorządzie wojewódzkim nakładają na marszałków obowiązek złożenia do końca maja każdego roku raportu o stanie województwa. Po odbyciu debaty nad tym dokumentem radni będą głosować nad udzieleniem Zarządowi Województwa wotum zaufania. Debata nad stanem województwa odbędzie się w najbliższy poniedziałek.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.