Na sejmowej komisji o wybitnym Kcynianinie (wideo)



Pod koniec października miało miejsce posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu, na którym wybrano kandydatów, którzy mogą patronować rokowi 2013 w Polsce. Wśród nich znalazł się profesor Jan Czochralski.

Parlamentarzystom informacje o sylwetce profesora przedstawiła prof. hab. Anna Pajączkowska. Mówiła ona o wybitnej karierze naukowej profesora Jana Czochralskiego oraz jego dokonaniach.

 

Swoją karierę naukową rozpoczął na Uniwersytecie Berlińskim (okres zaborów).Udało mu się opatentować stop B łożyskowy dla kolejnictwa, w naszym kraju znany jako metal B. Na zaproszenie prezydenta Ignacego Mościckiego wrócił do Polski, gdzie rozpoczął pracę na Uniwersytecie Warszawskim i współpracował blisko z wojskiem.

 

W czasie II wojny światowej jako pracownik naukowy jako pracownik okupanta sabotował produkcje Wermachtu, udało mu się też uwolnić polskich jeńców.

 

Po wojnie władza komunistyczna postawiła mu zarzut współpracy z hitlerowcami, zmarł w czasie rewizji Urzędu Bezpieczeństwa w jego domu w Kcyni.

 

Dopiero 29 czerwca 2011 roku Senat Politechniki Warszawskiej rehabilitował prof. Jana Czochralsiego. W kwietniu sztandar z jego wizerunkiem otrzymała szkoła podstawowa w Kcyni, która nosi także imię Czochralskiego.

 

Uporem i cierpliwością można osiągnąć sukces życiu, niezależnie od miejsca z którego zaczyna się drogę ku przyszłości – mówił do swoich uczniów dyrektor Michał Poczobutt.

 

W przyszłym roku minie 60 rocznica śmierci profesora Czochrlaskiego, z tego powodu podjęto działania, aby rok 2013 nosił jego imię. Komisja wytypowała dodatkowo jeszcze trzy inne kandydatury: Witolda Lutosławskiego, Juliana Tuwima i Hipolita Cegielskiego. Sejm wytypuje, które z tych postaci będą patronować rokowi 2013 (posłowie mogą wybrać maksymalnie trzech patronów).