Pamiętajmy o wybitnych bydgoszczanach

Dzisiaj obchodzimy Święto Zmarłych, dzień poświęcony zgodnie z tradycją katolicką wszystkim znanym i nieznanym świętym. Po za zadumą nad grobami najbliższych jest to także okazja do przypomnienia sobie o zasłużonych obywatelach naszego miasta.

 

Marian Rejewski (1905-1980) – matematyk i kryptolog. Jego badania pozwoliły rozszyfrować niemiecką maszynę szyfrującą Enigma, co wpłynęło na przebieg II wojny światowej.

 

Zdzisław Krzyszkowiak (1930-2003) – wybitny lekkoatleta, złoty medalista z Rzymu 1960 w biegu na 3 kilometry. Jego imię nosi bydgoski stadion Zawiszy.

 

Andrzej Brończyk (1951-2000) – legenda piłkarskiego Zawiszy. Karierę zaczynał w Goplanii Inowrocław, najlepsze lata spędził jednak broniąc bramki Zawiszy Bydgoszcz.

 

Sebastian Malinowski (1970-2008) – Nauczyciel historii w III LO, a po godzinach aktywny członek TMMB i zaangażowany w sprawy Bydgoszczy społecznik. Z jego inicjatywy powstało Muzeum Kanału Bydgoskiego, którego był kustoszem.

 

Andrzej Szwalbe (1923 – 2002) – prawnik oraz działacz na rzecz kultury. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wykreował wiele festiwalu o zasięgu ponadregionalnym. Otrzymał najwyższe państwowe wyróżnienia na rzecz kultury.

 

Marek Rona (1960-2012) – artysta rzeźbiarz, zaangażowany w inicjatywy TMMB.  Autor wielu karykatur które podobały się szczególnie dzieciom z oddziału onkologii, twórca masek corocznej szopki noworocznej. Wykonał między innymi posąg Chrystusa Króla, który roznosi się nad Placem Poznańskim.

 

Aleksander Karnicki – (1863-1942) – generał Wojska Polskiego, bydgoszczanin z wyboru, urodził się w Łowiczu, ale po przejściu na emeryturę wraz z rodziną wybrał Bydgoszcz. Bohater Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.

 

I inni wybitni…