Tłumy machały Ignacemu Paderewskiemu

25 grudnia 1918 roku tłumy inowrocławian na wieść o podróży Ignacego Paderewskiego do Poznania stanęło wzdłuż linii kolejowej z powitaniem.

 

Podczas przejazdu pociągu rozległ się śpiew Mazurka Dąbrowskiego. W tamtym czasie mimo, że od ponad miesiąca Polska była niepodległym państwem, to Inowrocław wraz z ziemiami dzisiejszej wielkopolski były nadal okupowane przez Niemców.

 

Dzień później w Poznaniu z powodu przyjazdu Paderewskiego doszło do zamieszek i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Pozwoliło ono 6 stycznia 1919 roku na wyzwolenie Inowrocławia przez powstańców pod dowództwem Pawła Cymsa.

 

Nasza wspólna historia

Działania bojowe miały miejsce także między innymi w Janikowie i Kruszwicy oraz w powiecie nakielskim. Tam warto wspomnieć, że bardzo strategicznym miastem dla powodzenia Powstania było Nakło nad Notecią. Walki toczyły się także w Brzozie Bydgoskiej, kilka kilometrów od Miasta Bydgoszczy.

 

Z tego powodu z inicjatywy naszego portalu powstał serwis www.powstanie.zkujaw.pl na którym znajdą Państwo informacje historyczne oraz poświęcone obchodom 94 rocznicy tego wydarzenia. O Powstaniu Wielkopolskim będziemy pisać także na naszym portalu.

 

O tym, że dla Inowrocławia Powstanie Wielkopolskie ma duże znaczenie świadczy fakt, że najważniejsze uroczystości patriotyczne odbywają się pod pomnikiem poświeconym właśnie powstańcom.