Na mocy porozumień sierpniowych władze komunistyczne zgodziły się na zarejestrowanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego ,,Solidarność”, który miał się stać autentycznym reprezentantem ludzi pracy. Za nim do tego doszło miała miejsce fala strajków.
Rozpoczęło się od strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina 14 sierpnia 1980 roku, gdzie rankiem pierwsze wydziały przerwały pracę. Po południu protestowała już cała stocznia. Z dnia na dzień do strajku zaczęły się włączać kolejne zakłady, pierw z Wybrzeża, później z pozostałych województw kraju. Łącznie strajkować mogło koło 700 zakładów.
Robotnicy domagali się powołania legalnie funkcjonujących niezależnych związków zawodowych, zniesienia cenzury w kraju, a także większego udziału pracowników w zarządzaniu przedsiębiorstwami. 30 sierpnia 1980 roku podpisano w Szczecinie pierwsze porozumienia, dzień później to samo miało miejsce w gdańskiej stoczni.
Te wydarzenia miały duży wpływ na budowę społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. W niedziele 1 września odbędą się bydgoskie uroczystości upamiętniające te wydarzenia z przed 33 lat. O godzinie 12:30 w kościele Ojców Jezuitów przy Placu Kościeleckich o. Mieczysław Łusiak, kapelan Solidarności odprawi uroczystą mszę świętą.