Do 2020 roku jak czytamy w projekcie Strategii Rozwoju Województwa, która ma zostać w poniedziałek przyjęta przez sejmik, bydgoskie lotnisko ma mieć połączenia z dwoma dużymi europejskimi lotniskami, które będą pełnić rolę ,,hubów” przesiadkowych. Jest to ambitny cel z tego powodu, że za kilka tygodni Bydgoszcz straci najprawdopodobniej połączenie z Warszawą, jedynym ,,hubem” przesiadkowym.
32. Ustanowienie połączeń lotniczych Portu w Bydgoszczy z co najmniej dwoma portami lotniczymi pełniącymi rolę „hubów” przesiadkowych – zapisano w najnowszej wersji projektu Strategii Rozwoju Województwa, która będzie w poniedziałek głosowana.
Do tej pory rolę takiego ,,hubu” pełniło lotnisko w Warszawie, do którego połączenia realizują Polskie Linie Lotnicze LOT. Za kilka tygodni umowa Samorządu Województwa z tym przewoźnikiem dobiegnie końca i najprawdopodobniej nie będzie kontynuowana, gdyż najnowsza oferta LOT-u jest zaporowa, pod względem wysokości oczekiwanego dofinansowania.
Projekt SRW 2020 zakłada także budowę terminala Cargo oraz inwestycje o której mówi się już od dawna, czyli budowę linii kolejowej z Solca Kujawskiego do Trzcinca, która przebiegała by obok terminalu.
Działania na rzecz rozwoju Portu Lotniczego w Bydgoszczy mają dotyczyć trzech płaszczyzn. Pierwszą jest projekt kompleksowej modernizacji, związany między innymi z budową nowego terminalu pasażerskiego, nowej płyty postojowej, terminalu cargo, wydłużeniem drogi startowej oraz kompleksowej rozbudowy i przebudowy infrastruktury towarzyszącej – niezbędnej dla zapewnienia bezpieczeństwa, poprawy zdolności obsługi samolotów, komfortu i zwiększenia zdolności obsługi pasażerów. Drugą płaszczyzną działań na rzecz wzmocnienia konkurencyjności portu, jest przebudowa sieci kolejowej połączona z realizacją linii z Trzcińca do Solca Kujawskiego, wydatnie poprawiającej dostępność portu w międzyregionalnej komunikacji kolejowej. Trzecią płaszczyzną są działania na rzecz rozbudowy siatki połączeń – w tym zwłaszcza zapewnienie regularnych połączeń z co najmniej dwoma dużymi portami przesiadkowymi (tzw. hubami) – czytamy w projekcie strategii.