Dowódca powróci do Wielkopolski

 Tuż po zakończeniu świąt Bożego Narodzenia obchodzić będziemy 95 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tegoroczne obchody będą wyjątkowe za sprawą ekshumacji i ponownego pochówku w Akropolu Bohaterów kpt. Pawła Cymsa, jednego z dowódców powstania, który wyzwolił Kujawy.

W dniu 27 grudnia, czyli dokładnie 95 lat po pierwszych strzałach jakie padły w Poznaniu, w Gnieźnie zostanie ponownie pochowany kpt. Paweł Cyms, który obecnie spoczywa w Bystrej w województwie śląskim. Uroczystości rozpoczną się w Inowrocławiu, mieście które wyzwolił kpt. Paweł Cyms, następnie jego szczątki z honorami wyruszą do pierwszej stolicy Polski, po drodze zahaczając o miasta wyzwolone przez kpt. Cymsa.

 

Rozkaz o ekshumacji szczątek kpt. Pawła Cymsa wydał w październiku dowódca wojsk lądowych generał broni Zbigniew Głowienka.

W dniu 21 grudnia  w kościele p.w. Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Bystrej pod Bielsko-Białą odbędzie się pożegnanie szczątek bohaterskiego dowódcy Powstania Wielkopolskiego.

 

W dniu 27 grudnia pojazd wojskowy przywiezie trumnę do kaplicy cmentarnej Bazyliki Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu. O godzinie 11:00 planowana jest tam uroczystość patriotyczno-wojskowa. Kolejna część uroczystości odbędzie się pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

 

Po inowrocławskich uroczystościach trumna wyruszy do Gniezna szlakiem wyzwolonych przez Cymsa miast – Kruszwicy, Strzelna i Mogilna. W każdym z tych miast spodziewać się można uroczystych honorów wobec szczątku kpt. Cymsa ze strony lokalnych organizacji patriotycznych.

 

O godzinie 18 w kościele garnizonowym uroczystą mszę odprawi abp Józef Kowalczyk – Prymas Polski.  Kapitan Paweł Cyms spocznie a Akropolu Bohaterów cmentarza św. Piotra.

 

Paweł Cyms urodził 2 marca 1894 roku się w Pawłowie, maturę zdał w Gnieźnie. Poszedł do seminarium duchownego, naukę musiał jednak przerwać z powodu wybuchu I wojny światowej i obowiązkowego wcielenia do armii pruskiej. Ukończył niemiecką szkołę oficerską w stopniu podporucznika. Po wojnie organizował w Wielkopolsce polskie struktury wojskowe. Po wybuchu powstania brał udział w walkach o Gniezno, po wyzwoleniu którego ruszył w kierunku Kujaw zdobywając Mogilno, Strzelno, Kruszwicę, a później mimo zakazu przełożonych dokonując udanego szturmu na Inowrocław. Walczył także w Brzozie pod Bydgoszczą oraz w Łabiszynie i Rynarzewie. W 1920 roku awansowany na stopień kapitana. Później walczył w wojnie z bolszewikami i w Powstaniu Śląskim. W czasie II wojny światowej walczył w 80 pułku piechoty, po bitwie pod Kockiem dostał się do niewoli. Po wyjściu na wolność walczył w Armii Krajowej. Zmarł w listopadzie 1949 roku w Bystrej.

Za swoje zasługi kpt. Paweł Cyms otrzymał między innymi Krzyż Niepodległości z Mieczami, Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasług oraz Śląski Krzyż Powstańczy.

 

Patronat nad uroczystością ekshumacji objął prezydent Bronisław Komorowski i Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.