Historia pokazała, że kpt. Paweł Cyms miał racje

Wieczorem w Gnieźnie rozpoczną się uroczystości ponownego pogrzebu kpt. Pawła Cymsa, dowódcy Powstania Wielkopolskiego, który wyzwolił z pod okupacji niemieckiej Kujawy, a także bohatera wojny polsko-bolszewickiej.  Przed południem hołd kapitanowi oddali z wielkimi honorami inowrocławianie.

 

Dzisiaj mija 95 lat od dnia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, zrywu niepodległościowego, który zakończył się zwycięstwem narodu polskiego.

 

27 grudnia 1918 roku w Poznaniu padły pierwsze strzały, jeszcze przed nowym rokiem powstańcy wyzwolili także Gniezno, w tych walkach uczestniczył 24-letni ppor. Paweł Cyms. W kolejnych dniach dowodzone przez niego siły wyzwalały kolejno: Trzemeszno, Mogilno, Strzelno i Kruszwicę, by podejść pod Inowrocław.

 

W stolicy Kujaw Zachodnich stacjonowały silne siły niemieckie. Z powodu trudnej sytuacji na froncie polskie dowództwo podjęło negocjacje z Niemcami. 6 stycznia 1919 roku młody oficer Paweł Cyms sprzeciwił się zaleceniom sztabu i podjął się odpowiedzialności podjęcia szturmu. Po krwawych bojach Inowrocław został wyzwolony.

 

Za tą decyzję Cyms był przez niektórych krytykowany. Dzisiaj większość historyków uważa, że zajęcie w pierwszych dniach Powstania Wielkopolskiego Inowrocławia miało istotny wpływ dla powodzenia całego zrywu.

 

Kpt. Paweł Cyms walczył także z wojnie polsko-bolszewickiej, gdzie zasłużył na Order Virtuti Militari, wspierał także powstanie śląskie oraz brał udział w kampanii wrześniowej II wojny światowej. Później wstąpił do Armii Krajowej. Zmarł w 1949 i został pochowany w Bystrej, gdzie spoczywał do ubiegłego tygodnia.

 

{gallery}stories/2013/12/cyms{/gallery}

 

W piątek 27 grudnia 2013 spocznie w Akropolu Bohaterów w Gnieźnie, gdzie rozpoczął się jego udział w Powstaniu Wielkopolskim.

Cztery pokolenia na tę chwilę nadaremno czekały. Oni piąte pokolenie doczekało – mówił w czasie manifestacji patriotycznej nad trumną kpt. Pawła Cymsa prezydent Ryszard Brejza.

 

Po uroczystym apelu poległych pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Inowrocławiu liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze.  Wcześniej w intencji powstańców oraz kpt. Cymsa odprawiona została uroczysta Msza Święta celebrowana zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

 

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”//www.youtube.com/embed/kBmOHZ8jjq4″ frameborder=”0″ allowfullscreen ]