Wydział Psychologii UKW przeprowadził badania jak maturzyści postrzegają swoją przyszłość.
Maturzystom zadano wiele pytań, skupimy się jednak na naszym zdaniem najistotniejszych. Zdecydowana większość – 668 osób z 775 badanych planuje kontynuować naukę na studiach. Najwięcej z nich zainteresowanych jest kierunkami społecznymi (prawie 160), na drugim miejscu są kierunki techniczne (prawie 120 osób), a na trzecim medyczne (około 110 osób).
Mimo, że kierunki społeczne cieszą się największym zainteresowaniem, to wśród priorytetów życiowych bydgoskich maturzystów angażowanie się w sprawy społeczne zostało sklasyfikowane na ostatnim miejscu. Najwięcej wskazań miał priorytet związany z dobrym zdrowiem.
Kierunki społeczne i humanistyczne, takie jak politologia czy prawo cieszą się wciąż dużym zainteresowaniem. Niestety studenci wiedzę zdobytą na uczelniach traktują jako czystą teorię, która prawdopodobnie nigdy nie przyda im się w przyszłości. Okrutnie można powiedzieć : czytają świat jakim jest, a sami nie odczuwają potrzeb, aby go kształtować. Skupiają się na poznawaniu, ale nie widzą naturalnego instynktu i pociągu do działania na rzecz ogółu – odnosi się do tych wyników badań Wojciech Koźmiński, lider Młodzieży Wszechpolskiej w Bydgoszczy, który jako licealista jest zaangażowany w wiele inicjatyw społecznych i politycznych.
Niestety z tych badań wynika, że Bydgoszcz nie jest zbyt atrakcyjnym ośrodkiem akademickim dla naszych maturzystów. Studiowanie w Bydgoszczy planuje bowiem nawet nie 200 badanych maturzystów. Ponad 150 chciało by się dostać na studia do Poznania, a 100 do Gdańska. Na Toruń stawia zaledwie około 75 maturzystów. Niecałe 50 osób chciało by uczyć się w Warszawie.
Co ciekawe, w pytaniach dotyczących autocharakterystyki najwięcej młodych wskazuje u siebie cechę bycia uczciwym. Zdecydowana większość dzisiejszy świat ocenia jednak negatywnie. Podobnie negatywnie maturzyści postrzegają ludzi wskazując, że są: fałszywi, naiwni, egoistyczni. Gdy pytanie dotyczy już jednak postrzegania własnego życia, zdecydowana większość odpowiedzi jest pozytywna.
Ankietę wśród maturzystów prowadziło także Stowarzyszenie Młodzi Demokraci, którzy swoje opracowanie planują opublikować po maturach.