Mazowsze i Dolny Śląsk ratują kolegia językowe



Fot: sxc.hu

Kilka dni temu pisaliśmy o determinacji władz województwa łódzkiego, które zamierzają bronić przed ministerstwem swoich kolegiów językowych. W ostatnich dniach uchwały umożliwiające dalsze funkcjonowanie tego typu jednostek podjęły województwa: dolnośląskie i mazowieckie.

Decyzją sejmiku województwa dolnośląskiego w Legnicy powstanie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Językowego Kadr.  Nowa jednostka oparta zostanie o bazę Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Legnicy.

 

Na Mazowszu natomiast sejmik zdecydował w ubiegły wtorek o włączeniu kolegium językowego w struktury Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

 

Te dwa przykłady pokazują, że gdy istnieje wola rządzących, nie ma żadnych problemów w dalszym funkcjonowaniu kolegiów językowych. W kujawsko-pomorskim sejmik zdecydował natomiast o likwidacji kolegiów mimo, że w Bydgoszczy spotkało się to z negatywnym odbiorem społecznym.

 

Najbardziej oburzać może to, że radni sejmiku wybrani w Bydgoszczy z listy PO poparli likwidację NKJO w Bydgoszczy i mimo społecznej krytyki tego postępowania, nie podjęli żadnych kroków, aby odwrócić efekty wcześniejszej decyzji.