Most im. prof. Czochralskiego?

Po trzech latach, coraz częściej mówi się o potrzebie zmiany nazwy mostu, który ma połączyć ulice Wojska Polskiego z Powstańców Wielkopolskim. Na łamach Gazety Wyborczej  Jarosław Chrostkowi zaproponował imię prof. Jana Czochralskiego.

14 kwietnia 2010 roku zapadła decyzja, aby nowobudowany most nazwać im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął cztery dni wcześniej w katastrofie smoleńskiej. Decyzja zapadła w okresie żałoby narodowej, zdaniem wielu pod wpływem emocji i przedwcześnie, stąd coraz głośniej mówi się o potrzebie zmiany tej nazwy.

Kilka dni temu jedno ze stowarzyszeń zaproponowało na patrona mostu króla Zygmunta III Wazę, za którego panowania Bydgoszcz miała się rozwijać. Teraz do dyskusji dołącza propozycja uhonorowania prof. Jana Czochralskiego, w tym roku przypada 60-ta rocznica jego śmierci.

 

Profesor Jan Czochralski należy do najczęściej cytowanych, najbardziej zasłużonych i najbardziej znanych poza granicami kraju polskich naukowców. Opracowana przez niego metoda hodowli monokryształów jest fundamentem współczesnej elektroniki. Każdy półprzewodnikowy przyrząd – w każdej firmie, każdym domu, a nawet kieszeni mieszkańca Bydgoszczy, województwa kujawsko-pomorskiego, Polski, Europy i świata – zaczyna swe istnienie w procesie krystalizacji znanym jako metoda Czochralskiego – uzasadnia swoją propozycję Jarosław ChrostowskiWielu krajan profesora Jana Czochralskiego nie ma świadomości znaczenia Jego osiągnięć ani zasług dla rozwoju współczesnej cywilizacji i dla nich samych. Jest niezwykle smutne, że na całym świecie Profesor cieszy się ogromnym szacunkiem, ale tego szacunku nie widać w naszym mieście. Most imienia profesora Jana Czochralskiego przyczyniłby się do zmiany tego przykrego stanu rzeczy.

 

Co jednak najważniejsze zdaniem Chrostowskiego, ten patron będzie łączył, a nie dzielił.

 

Profesor Jan Czochralski urodził w Kcyni, czyli bardzo niedaleko Bydgoszczy. W czasie II wojny światowej wspierał potajemnie Armię Krajową. Po wojnie był prześladowany przez władze komunistyczne, co doprowadziło do jego śmierci.  Decyzją Sejmu rok 2013 w Polsce nosi imię profesora.

 

W poniedziałek w Kcyni odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej z udziałem przedstawicieli Politechniki Warszawskiej.