12 grudnia 1860 roku urodził się autor tych słów, jeden z wybitniejszych poetów okresu Młodej Polski Jan Kasprowicz. Miejscem jego narodzin była wieś Szymborze, dzisiejsza dzielnica Inowrocławia. Po za Kujawami nie jest być może to zbyt znana postać, wielu stawia jego twórczość jednak na równi z Adamem Mickiewiczem. Jan Kasprowicz jest uważany za jednego z wybitniejszych poetów polskiej historii.
Szare chaty! nędzne chłopskie chaty!
Jak się z wami zrosło moje życie,
Jak wy, proste, jak wy, bez rozkoszy…
W swoim życiu napotkał wiele bolesnych doświadczeń życiowych, co przekładało się na jego twórczość. Zafascynowany był Kujawami na których się urodził oraz górami. Te motywy także zagościły w jego twórczości. W jego dziełach znaleźć można wiele odniesień do życia wiejskiego i chłopskiego.
Rzadko na moich wargach – Niech dziś to warga ma wyzna – Jawi się krwią przepojony, Najdroższy wyraz: Ojczyzna.
W wieku 28 lat przeniósł się do Lwowa. Tam zaangażował się politycznie w działalność Narodowej Demokracji Romana Dmowskiego.
W poniedziałki, pogoda czy słoty,
Czy na sucho, czy człowiek się schlasta,
Hej, z tłumokiem na plecach do miasta,
Aż na czole srebrzyste lśnią poty.
Ostatnie lata życia spędził w Zakopanym. Tam też zmarł 1 sierpnia 1926 roku, czyli już w wolnej Polsce. W Inowrocławiu powstało muzeum jego imienia. Społeczność rodzinnego miasta postawiła mu także pomnik.