Prezydent chce, aby Rada Miasta w przyszłym tygodniu rozpatrzyła jego propozycję zmian wysokości ulg w komunikacji publicznej. Stracić maja seniorzy, zyskać rodzinny wielodzietne. Stanieć o 20 groszy ma także jednorazowy bilet autobusowy (do 3 zł).
Rodziny posiadające na utrzymaniu czwórkę lub więcej dzieci będą mogły liczyć na ulgę w komunikacji publicznej w wysokości 100%, czyli będą korzystać z niej za darmo. Tyczyć będzie się to zarówno dzieci, jak i ich prawnych opiekunów.
Rodziny mające na utrzymaniu trójkę dzieci na identyczną ulgę będą mogły liczyć tylko w soboty, niedziele i święta. Ponadto dzieci z tych rodzin będą mogły liczyć na 75% ulgę przy zakupie biletów 30 dniowych. Ich opiekunowie, będą mogli liczyć na 50% ulgi.
Co istotne, 50% ulga będzie obejmować także niepracujących opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy do tej pory nie mogli liczyć na żadne zniżki. Pełną 100% ulgę otrzymać mają także uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej.
Do korzystania z większości wyżej wymienionych ulg będzie upoważniać posiadanie karty dużych rodzin, wydawanych przez Urząd Miasta.
Prezydent przyznaje, że chce w ten sposób zwiększyć atrakcyjność Bydgoszczy dla ludzi młodych i przeciwdziałać zjawisku wyludniania się miasta – Podobne przywileje dla rodzin posiadających większą liczbę dzieci funkcjonują w innych miastach, będących członkami Unii Metropolii Polskich, choć – przyznaję – nasze propozycje są chyba najdalej idące.
Żeby jednak jedni zyskali dodatkowe ulgi, innym trzeba będzie je zabrać. Seniorzy powyżej 65 roku życia stracą uprawnienia do bezpłatnych przejazdów, w zamian za to zostanie im zaproponowany tańszy bilet okresowy. Bezpłatne przejazdy będą obowiązywać dopiero od 70 roku życia.
Prezydent opiera się tutaj o dane GUS, z których wynika, że średnia emerytura w Bydgoszczy to 1,6.-1,8 tys., gdy ujednolicony dochód w rodzinie powyżej trojga dzieci, to 800 zł. Przywileje stracić mają także pracownicy MZK. 100% ulgę stracić mają także honorowi krwiodawcy (z odpowiednią oznaką). W zamian będzie to ulga w wysokości 50%. Ulgi stracić mają także sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku.