Rozważania Rady Powiatu o telewizji Trwam

Pod koniec czerwca Rada Powiatu Nakielskiego przyjęła dość ciekawe oświadczenie, z którego wynika mówiąc skrótowo, że nie zabiera żadnego stanowiska w sprawie obecności TV Trwam na multipleksie cyfrowym. ,,Oświadczamy, że nie zabieramy głosu” – można by podsumować krótko wystąpienie radnych.

W debatowanej publicznie sprawie nieumieszczenia Telewizji Trwam na multipleksie cyfrowym, Rada Powiatu oświadcza, iż należy ją pozostawić do rozstrzygnięcia właściwym organom państwa. Rada Powiatu jako organ władzy publicznej nie może kwestionować postanowień innych niezależnych organów władzy publicznej – czytamy w oświadczeniu Rady Powiatu Nakielskiego które przyjęte zostało 28 czerwca 2012 roku i przesłane do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

 

 

Z propozycją przyjęcia stanowiska w sprawie TV Trwam wystąpiła radna PiS Anna Maćkowska, która zaproponowała zupełnie inną treść oświadczenia samorządu powiatowego – Solidaryzując się z naszymi mieszkańcami podzielamy przekonanie, że wyeliminowanie Telewizji TRWAM z grona nadawców naziemnej telewizji cyfrowej jest zaprzeczeniem zasad państwa demokratycznego. Odmowa przyznania koncesji ogranicza pluralizm mediów w Polsce, kłóci się z wolnością słowa, poglądów oraz swobód ich głoszenia.

 

Odpowiedzią na tą propozycję było wspólne stanowisko radnych SLD i PO, którego treść została ostatecznie przyjęta. Poprzedziło to jednak kilkuminutowe rozważania nad formą głosowania.

 

Podobny apel w Bydgoszczy

W lutym ubiegłego roku stanowisko w obronie telewizji Trwam zaproponował bydgoskiej Radzie Miasta radny PiS Marek Gralik. Ta propozycja nie została jednak dodana do porządku obrad, gdyż nie zyskała poparcia większości radnych.

 

Stanowiska, apele, oświadczenia

Ta sytuacja pozwala jednak podjąć rozważania na temat stanowisk przyjmowanych przez samorządy. O ile ważnym procesem demokratycznym jest ostatnie zaangażowanie Rad MiejskichKcyni i Szubina, które wystosowały stanowiska dotyczące ważnej dla powiatu inwestycji jaką jest linia kolejowa nr 356, o tyle stanowisko z którego wynika, że Rada Powiatowa w Nakle nie zabiera głosu w danej sprawie, trochę ośmiesza stanowiska i apele samorządów.