Służba zdrowia jak w kraju trzeciego świata

ONZ wraz ze Światowym Forum Ekonomicznym przygotował ranking Global AgeWatch poświęcony sytuacji ludzi powyżej 60 roku życia. Polska w dziedzinie służby zdrowia znalazła się niemalże na samym końcu, będąc uznana jako kraj trzeciego świata.

Z zestawienia Global AgeWatch wynika, że w Polsce żyje 7,8 mln obywateli powyżej 60 roku życia, stanowią oni 20,4% ogółu mieszkańców kraju.

 

Na 91 sklasyfikowanych państw Polska znalazła się na 62 pozycji. Nie możemy w nim jednak rywalizować zarówno z krajami Europy Zachodniej, ani nawet krajów Unii Europejskiej ze wschodu Europy (np. Litwy, Łotwy, Rumuni, Czech czy Węgier). Porównywać możemy się natomiast z sklasyfikowaną na 60 pozycji Białorusią lub zajmującym 63 pozycję Kirgistanem, czy RPA.

 

Polska wypada gorzej od między innymi Boliwii, Kolumbii, Tadżykistanu, czy Meksyku. Najwyżej w tym rankingu sklasyfikowano Szwecję. Węgry, z którymi lubimy często porównywać Polskę zajęły 40tą pozycję.

 

Dramatycznie plasujemy się w  ocenie służby zdrowia w stosunku do osób powyżej 60-tego roku życia. Tutaj zajmujemy bowiem 87 pozycję na 91. Tutaj przeganiają nas także kraje afrykańskie jak Maroko czy Nigeria.

 

Lepiej Polska wygląda już w dostępie do edukacji ludzi starszych, gdzie  sklasyfikowano nas na 54 pozycji oraz bezpieczeństwa ekonomicznego emerytów – 20 lokata na 91, mając lepszy wskaźnik do Hiszpanii czy Irlandii oraz Stanów Zjednoczonych i Kanady.