Kilka dni temu obchodziliśmy 667 rocznicę nadania przez króla Kazimierza III Wielkiego Bydgoszczy praw miejskich. Dzisiaj mija dokładnie 680 lat od koronacji tego władcy.
25 kwietnia arcybiskup gnieźnieński Janisław, dokonał w Krakowie koronacji najmłodszego syna Władysława I Łokietka – Kazimierza. Jak się później okazało, swoją działalnością zyskał on przydomek Wielkiego.
Dwa lata wcześniej Kazimierz został mianowany przez swoje ojca namiestnikiem Wielkopolski, Sieradza i Kujaw.
Swoje panowanie Kazimierz III rozpoczynał w bardzo niebezpiecznym dla Polski momencie. Kraj był wtedy dość mocno zagrożony ze strony Zakonu Krzyżackiego, ponadto Królestwo Polskie było wówczas w stanie wojny z Czechami.
W czasie swojego panowania król Kazimierz III zawarł istotny wówczas sojusz z Węgrami, zjednoczyć ziemie etnicznie polskie, zwiększył znaczenie króla w państwie oraz przeprowadził wiele reform, które zaowocowały świetnością Polski w przyszłości. Władca ten dbał także o rozwój nauki, był założycielem pierwszego w Polsce uniwersytetu. Nic więc dziwnego, że historycy nadali mu przydomek Wielkiego.
Imię króla Kazimierza III Wielkiego nosi obecnie bydgoski uniwersytet, I Brygada Logistyczna z siedzibą w Bydgoszczy, a także jedno z bydgoskich liceów. Przy ulicy Pod Blankami znajduje się pomnik tego monarchy.
Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną – podsumował panowanie tego władcy Jan Długosz.