Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną

Kilka dni temu obchodziliśmy 667 rocznicę nadania przez króla Kazimierza III Wielkiego Bydgoszczy praw miejskich. Dzisiaj mija dokładnie 680 lat od koronacji tego władcy.

25 kwietnia arcybiskup gnieźnieński Janisław, dokonał w Krakowie koronacji najmłodszego syna Władysława I Łokietka – Kazimierza. Jak się później okazało, swoją działalnością zyskał on przydomek Wielkiego.

 

Dwa lata wcześniej Kazimierz został mianowany przez swoje ojca namiestnikiem Wielkopolski, Sieradza i Kujaw.

 

Swoje panowanie Kazimierz III rozpoczynał w bardzo niebezpiecznym dla Polski momencie. Kraj był wtedy dość mocno zagrożony ze strony Zakonu Krzyżackiego, ponadto Królestwo Polskie było wówczas w stanie wojny z Czechami.

 

W czasie swojego panowania król Kazimierz III zawarł istotny wówczas sojusz z Węgrami, zjednoczyć ziemie etnicznie polskie, zwiększył znaczenie króla w państwie oraz przeprowadził wiele reform, które zaowocowały świetnością Polski w przyszłości. Władca ten dbał także o rozwój nauki, był założycielem pierwszego w Polsce uniwersytetu. Nic więc dziwnego, że historycy nadali mu przydomek Wielkiego.

Imię króla Kazimierza III Wielkiego nosi obecnie bydgoski uniwersytet, I Brygada Logistyczna z siedzibą w Bydgoszczy, a także jedno z bydgoskich liceów. Przy ulicy Pod Blankami znajduje się pomnik tego monarchy. 

 

Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną – podsumował panowanie tego władcy Jan Długosz.