90 lat fordońskiego Sokoła



W poniedziałek w bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zakończyły się obchody 90-lecia Towarzystwa Gimnastycznego Sokół II w Fordonie im. gen. Józefa Hallera.

Główną ideą ,,Sokoła” jest popularyzacja sportu i zdrowego trybu życia w społeczeństwie oraz propagowanie wśród członków wartości narodowych. W szczególności w okresie zaborów sokole towarzystwa miały dużą zasługę dla krzewienia polskości wśród młodych. Pierwszy polski Sokół powstał na terenie zaboru austro-węgierskiego we Lwowie w 1867 roku. Pierwsi chcieli być poznaniacy, ale władze pruskie nie wyraziły zgodę na rejestrację. Dopiero w 1884 roku powstał pierwszy Sokół na terenie zaboru niemieckiego w Inowrocławiu, na Kujawach. Dwa lata później towarzystwa gimnastyczne powołano także w Poznaniu i Bydgoszczy.

 

W Fordonie, który wówczas był niezależnym od Bydgoszczy miastem, Sokół powstał w grudniu 1893 roku, a jego założycielem był lekarz, żołnierz AK  – Stefan Buxakowski.

 

Fordońscy Sokoli działają do dzisiaj, chociażby uczestnicząc co roku w uroczystościach związanych z rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

 

W poniedziałek działający w Sokole dr Andrzej Bogucki wygłosił prelekcje poświęcone historii fordońskiej organizacji. Prezydenta Bydgoszczy reprezentował radny Lech Zagłoba – Zygler.