28 czerwca 1919 roku pod Paryżem w Wersalu podpisano traktat pokojowy, który określił nowy układ granic w Europie po zakończeniu I wojny światowej. Na mocy tego porozumienia pół roku później Niemcy przekazali Polakom Bydgoszcz.
W imieniu Polski podpisy pod Traktatem Wersalskim złożył Ignacy Jan Paderewski oraz Roman Dmowski.
Fragment Traktatu Wersalskiego w języky polskim poświęcony granicy niemiecko-polskiej
Od 11 listopada do 20 stycznia
Jest 11 listopada 1918 roku, dla Polski dzień historyczny, rozbrojony zostaje niemiecki garnizon w Warszawie, zaś władza nad powstałym polskim wojskiem przekazana zostaje Józefowi Piłsudskiemu. Ten dzień przyjmuje się jako ten, w którym Polska odzyskała po ponad 100 latach niebytu na mapie niepodległość.
Tego dnia nie wiedziano jednak jeszcze jak będą wyglądać granice II Rzeczypospolitej. Niemcy nie chcieli bowiem oddawać Śląska i Wielkopolski. Z tego powodu 27 grudnia 1918 roku wybucha w Poznaniu Powstanie Wielkopolskie, które szybko obejmuje swoim działaniem dość spory teren, w tym także i Kujawy. W pierwszych dniach stycznia 1919 roku kpt. Paweł Cyms zdobywa Inowrocław.
W lutym zostaje zawarty pomiędzy Niemcami i aliantami rozejm w Trewirze, który kończy Powstanie Wielkopolskie. Tereny zdobyte przez powstańców zostają na jego mocy utrzymane we władaniu polskim, co świadczy o sukcesie tego zrywu niepodległościowego. Po za granicami Polski nadal znajduje się jednak Nakło i Bydgoszcz.
We Francji toczą się rozmowy pokojowe w których Polskę reprezentuje I. Paderewski i R. Dmowski. To oni mieli największy wpływ na korzystne dla Polski zapisy. W dniu 20 stycznia 1920 roku na mocy Traktatu Wersalskiego do Bydgoszczy wkraczają wojska polskie, które wita delegacja z dr Janem Bizielem na czele. Ten dzień jest wielką manifestacją patriotyczną. Niemiecki burmistrz Hugo Wolff 20 stycznia przekazał symbolicznie władze nad Bydgoszczą Janowi Maciaszkowi.
Bydgoszcz o polskość walczyła
Z powodu stacjonowania silnego garnizonu niemieckiego walki w Bydgoszczy się nie toczyły, musimy jednak pamiętać, że Polacy wykonali ważną pracę polityczną. Jak czytamy z archiwalnych gazet dr Jan Biziel pisał liczne memoriały m.in. do Berlina, w których wyrażał oczekiwanie polskiej ludności Bydgoszczy. Przy ulicy Długiej miał miejsce także nielegalny polowy szpital, gdzie doktor Biziel operował z narażeniem własnego życia rannych powstańców. Kilka tygodni temu w tym miejscu odsłonięto pamiątkową tablicę.
Wraz z ruchem Lepsza Bydgoszcz zapraszamy w przyszłą sobotę (5 lipca godzina 11:00) na ulicę Długą, na spotkanie poświęcone dążeniom bydgoszczan do bycia polskim miastem.