Dzisiaj odbyła się inauguracja działalności Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, której głównym zadaniem ma być przyciąganie do Bydgoszczy inwestorów oraz pomaganie im, w rozwijaniu ich interesu.
Formalnie BARR działa jednak już od 1 stycznia, po przekształceniu Referatu Obsługi Inwestora i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Bydgoszczy.
W swojej prezentacji prezes Edyta Wiwatowska przedstawiła dotychczasową działalność BARR i plany na przyszłość. Zgodnie z zamysłem kierowana przez nią instytucja ma pomagać przedsiębiorcom począwszy od przedstawienia pełnych danych dotyczących lokalnego rynku pracy, po przez pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, a skończywszy na dokształcaniu bezrobotnych do zapotrzebowania konkretnych firm.
BARR dzięki wsparciu finansowemu miasta promować ma także Bydgoszcz pod względem atrakcyjności inwestycyjnej oraz przyciągać nowych inwestorów nad Brdę.
– W najbliższym czasie planujemy zorganizować misje gospodarcze do Rosji i Chin – zapowiadała Edyta Wiwatowska.
Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy będzie organizować także ,,Szkołę BPO”, której celem będzie w okresie około 6 miesięcy dokształcenie osób bez kierunkowego wykształcenia, tak aby od razu mogli znaleźć pracę w firmie, która poszukuje wyspecjalizowanej kadry. Pierwsze szkolenia zorganizowane zostaną dla branży teleinformatycznej.
Zdaniem Wiwatowskiej Bydgoszcz na mapie kujawsko-pomorskiego jest zieloną wyspą, gdyż w porównaniu z resztą regionu mamy najmniejsze bezrobocie, a na dodatek w Bydgoszczy powstaje coraz więcej nowych miejsc pracy.
W spotkaniu inaugurującym wzięli udział przedstawiciele władz miasta z prezydentem Rafałem Bruskim oraz kilku dużych firm działających na terenie Bydgoszczy.
– Mamy nadzieje, że powstanie Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego sprawi, że także i przedsiębiorcy z Bydgoszczy będą mogli liczyć na wsparcie – wyjaśniał Mirosław Ślachciak ze związku pracodawców Pomorza i Kujaw – W zamyśle Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego miała służyć całemu województwu. Niestety tak nie jest – ubolewał, dając do zrozumienia, ze TARR bydgoskich przedsiębiorców traktuje gorzej.
Głównym udziałowcem w TARR jest Urząd Marszałkowski mający ponad 60%, pozostałe akcje należą do Miasta Torunia oraz Agencji Rozwoju Przemysłu z siedzibą w Warszawie. BARR w 100% jest własnością Miasta Bydgoszczy.