Dość duży wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych zanotowano w styczniu na terenie powiatu nakielskiego. Stopa bezrobocia na tym terenie powinna przekroczyć 24%, co powinno budzić niepokój.
Pod koniec stycznia na terenie powiatu nakielskiego było zarejestrowanych 7.139 osób bez pracy, czyli o 436 niż miesiąc wcześniej. Więcej bezrobotnych przybyło tylko w znacznie większych powiatach jak inowrocławski i Miasto Bydgoszcz (bezrobocie na poziomie poniżej 10%). Porównując te dane ze styczniem roku 2013 mamy i tak pewien spadek, gdyż wówczas w powicie nakielskim liczba zarejestrowanych bezrobotnych była o około 100 wyższa. Ciężko jednak oszacować, na ile bezrobocie spadło faktycznie, a na ile jest to zasługa emigracji zarobkowej do krajów zachodnich.
Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w powiecie sąsiednim, sępoleńskim. Tam co prawda przybyło tylko 128 bezrobotnych przez ostatni miesiąc, ale stopa bezrobocia przekroczyła już w grudniu 25%.
Nie jest tajemnicą, że mniej więcej co trzecia osoba zamieszkała w powiecie nakielskim i mająca prace, dojeżdża do niej do Bydgoszczy lub powiatu bydgoskiego. Póki jednak co, rządzący województwem niedostrzeganą potrzeby bliższej integracji komunikacyjnej powiatu z Bydgoszczą.
W skali województwa pracy nie ma 156 tys. osób, stopa bezrobocia przekracza 18%, przy średniej krajowej poniżej 14%.
W sąsiadujących z powiatem nakielskich powiatach województwa wielkopolskiego, bezrobocie jest także znacznie niższe. Wynosi ono kolejno dla powiatów: złotowski – ponad 17%, pilski – ponad 12%, chodzieski – ponad 16% i wągrowiecki – ponad 21%. Dla całego województwa polskiego średnia nie przekracza 10%.