Dzisiaj w tradycji Kościoła Katolickiego Środa Popielcowa, czyli dzień rozpoczynający Wielki Post, który ma przygotować wiernych po przez pokutę do przeżywania najważniejszych dla chrześcijan świąt wielkanocnych. Dla Kościoła w Polsce i Diecezji Bydgoskiej tegoroczny Wielki Post będzie szczególnie ważny.
– W tym roku wejść w czas Wielkiego Postu z poczuciem duchowej radości, której źródłem są dwie uroczystości. Pierwszą z nich jest 10-lecie istnienia Diecezji bydgoskiej, a drugą kanonizacja błogosławionego Jana Pawła II – pisze do wiernych biskup Jan Tyrawa, ordynariusz Diecezji Bydgoskiej.
– Główne uroczystości 10-lecia istnienia naszej diecezji odbędą się 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w Sanktuarium Królowej Męczenników – Golgocie XX w. znajdującym się w bydgoskiej dzielnicy Fordon. Rozpoczną się o godz. 11.00, a ich głównym momentem będzie uroczysta Eucharystia, koncelebrowana przez zaproszonych gości, wśród których spodziewamy się Nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore i biskupów metropolii i sąsiednich diecezji oraz pochodzącego z naszej diecezji abp. Jana Pawłowskiego, aktualnego nuncjusza w Kongo i Gabonie, który w tym kościele przed pięciu laty przeżywał swoje święcenia biskupie – zaprasza biskup Tyrawa.
– Drugie wydarzenie, kanonizacja papieża Jana Pawła II – jak zapewne już wiemy – będzie miała miejsce w Watykanie w bezpośredniej łączności ze świętami wielkanocnymi, w niedzielę Miłosierdzia Bożego. Będzie to wydarzenie niezwykłe, bowiem dokona się w bardzo krótkim czasie po śmierci. Wystarczyło zaledwie 9 lat, by powszechne przekonanie wyrażone przez „lud rzymski” w okrzykach 'santo subito’, rozlegających się na Placu w dniu pogrzebu, się spełniło. Ale niezwykłość wydarzenia, jakim będzie kanonizacja, polega również i na tym, że ponownie świat usłyszy prawdę o Miłosierdziu Bożym, którego iskra wyszła z polskiej ziemi, poprzez objawienia dane św. Siostrze Faustynie. Spisane w „Dzienniczku”, który w milionowych nakładach i tłumaczeniach na niemalże wszystkie języki świata, stał się przystępny niezliczonej rzeszy wiernych, podobnie jak i namalowany pod wpływem tych objawień obraz Jezusa miłosiernego, znany na całym świecie. To właśnie za przyczyną bł. Jana Pawła II rozkrzewiona została ta prawda i nabożeństwo ku czci Boga, który bogaty jest w miłosierdzie. Warto, abyśmy do tego wracali w czasie tegorocznego Wielkiego Postu i przypominali sobie choćby i to wszystko, co miało miejsce w Sanktuarium w Łagiewnikach, gdy Papież powierzał świat Bożemu Miłosierdziu. Wydaje się, że poniekąd naszym obowiązkiem jest lektura „Dzienniczka”, który stał się książką bodajże najbardziej popularną spośród literatury polskiej i jest propagowaniem prawdy o miłosierdziu i szerzeniem związanego z nią nabożeństwa, które stało się niejako naszą polską specjalnością.
W opinii papieża Franciszka – Wielki Post to okazja do przemiany i nawrócenia, ponieważ wszyscy potrzebujemy poprawy i zmiany na lepsze.
W Wielkim Poście odbywać będą się szczególne dla tego okresu nabożeństwa poświęcone rozważaniu męki Jezusa Chrystusa – Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale.