Bydgoszcz przykładem, że offset na F-16 można wykorzystać



Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy zademonstrowały pierwszy egzemplarz myśliwca F-16 z nową powłoką malarską w barwach polskich sił powietrznych. Uzyskanie tej technologii było możliwe dzięki kilkudziesięciu milionom złotych pozyskanych z amerykańskiego offsetu, w zamian za zakup samolotów F-16. Taką technologią w Europie po za bydgoskimi zakładami dysponują tylko Grecy.

Ten hangar to jest doskonały przykład tego, że mimo różnych opinii na temat offsetu w Polsce, jednak pewne zaawansowane technologie zostały przekazane – podkreśla prezes WZL Dariusz Sokólski My tę wędkę otrzymaliśmy, będziemy usuwać nie tylko pokrycia z samolotów F-16, ale w przyszłości także Su22 i Mi29.

 

Wojskowe Zakłady Lotnicze w Bydgoszczy wdrożyły technologię, która pozwala ściągać powłokę już pomalowaną i w jej miejsce nałożyć nowe barwy.

 

 

Na lotnictwie wojskowym się jednak zapewne nie skończy, gdyż WZL szykują się do kolejnych inwestycji z wykorzystaniem już posiadanej technologii. Powstać ma nowy, znacznie większy hangar, który będzie wstanie obsługiwać duże samoloty pasażerskie. Jak się dowiedzieliśmy, współpracą z WZL zainteresowanych jest już kilku przewoźników, m.in. wchodząca na bydgoskie lotnisko niemiecka Lufthansa.

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”//www.youtube.com/embed/jok2Wuk0bfg” frameborder=”0″ allowfullscreen ]