Co dziesiąty pedagog nie ma pracy



Co dziesiąty pedagog nie ma pracy

Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że absolwenci turystyki i rekreacji, pedagogiki oraz socjologii mają duże problemy na rynku pracy przez ostatnie 10 lat. Nie przeszkadza to jednak Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego, który na kierunkach związanych z pedagogiką rocznie oferuje ponad tysiąc miejsc.

Jak wynika z danych opublikowanych w czwartek przez ministerstwo, aż 19,8% absolwentów kierunku turystyka i rekreacja nie ma pracy. Te dane mogą szokować.

 

Trochę lepiej wygląda sytuacja absolwentów popularnej na UKW pedagogiki, tutaj bez pracy jest 10,3% absolwentów. W przypadku socjologii jest to 9,5%.

 

Te dane resort opiera o Bilans Kapitału Ludzkiego 2013, który wskazuje także dość duże bezrobocie na poziomie ok. 10% wśród absolwentów kierunków – zarządzanie oraz administracja.

 

Z tego raportu wynika także, że choć bezrobocie po pedagogice wynosi 10,3%, to nie pracuje aż 19% osób z tym wykształceniem.

 

Pod koniec 2012 roku w kujawsko-pomorskim było zarejestrowanych 736 absolwentów pedagogiki, co sprawiło, że była to najliczniejsza grupa bezrobotnych z wykształceniem wyższym.

 

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego porównało także odsetek studentów na poszczególnych kierunkach w roku akademickim 2012/2013 z rokiem 2002/2003. Cały czas największą grupę stanowią studenci kierunków społecznych, ten odsetek zmalał jednak przez 10 lat z 45,9% do 36%. Minimalnie spadło także zainteresowanie kierunkami pedagogicznymi z 12,6% do 10,4%. Z kolei na kierunkach technicznych odnotowano wzrost z 14,6% do 17,1% Wzrost zainteresowania zanotowano w przypadku kierunków meczanych z 3% do 8,1%.