Czy Jan Nowak Jeziorański powinien mieć skwer? – list



Kandydat na radnego Jarosław Wenderlich w 100-letnią rocznicę urodzin żołnierza AK oraz dziennikarza m.in. Radia Wolna Europa przypomina władzom miasta, że ta postać powinna być godnie upamiętniona w Bydgoszczy, najlepiej jako patron skweru obok Multikina. W tej sprawie Wenderlich napisał list otwarty.

W dniu dzisiejszym mija 100 rocznica urodzin Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Osoby wielce zasłużonej dla naszej Ojczyzny, której nie trzeba przedstawiać, a co należy podnieść związanej z „Grodem nad Brdą”. 9 kwietnia 2008 r. złożyłem do Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Zespołu ds. Nazewnictwa Miejskiego wniosek o nadanie jednej z ulic w mieście imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Muszę podkreślić, iż Jan Nowak-Jeziorański:

 

– miał wujka, oficera Pułku Ułanów, którego jednostka stacjonowała na terenie Bydgoszczy (na

Błoniu) – to tutaj przyjeżdzał do wuja na wakacje,

 

– wielce przysłużył się przystąpieniu Polski do NATO, a przecież nasze miasto jest siedzibą prestiżowych instytucji NATO jak np.JFTC,

-upominał się za granicą o docenienie polskiego wkładu w rozszyfrowanie Enigmy m.in. przez bydgoszczanina Mariana Rejewskiego,

– codziennie podtrzymywał na duchu rodaków słuchających Radia Wolna Europa.

 

W połowie 2004 roku złożono wniosek o nadanie Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu honorowego obywatelstwa miasta Bydgoszczy. Niestety, ten słuszny postulat w związku ze śmiercią „Kuriera z Warszawy” nie doczekał się rozpatrzenia.

 

Mając na uwadze powyższe zwracam się do Pana Przewodniczącego o wystąpienie z inicjatywą uchwałodawczą nadania ulicy, placu lub skwerowi im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Osobiście proponuję skwer znajdujący się między ulicami marszałka Ferdynanda Focha, Królowej Jadwigi oraz Multikinem.