Leżący u granic Chile przylądek Horn jest miejscem, gdzie przebiega granica pomiędzy Atlantykiem i Pacyfikiem. Z powodu niespokojnych warunków atmosferycznych opłynięcie go jest dużym wyzwaniem dla żeglarzy. Wiele statków w tym miejscu poszło na dno, a wielu marynarzy oddało życie. Polscy żeglarze którzy dokonali tej sztuki, od 40-lat tworzą Bractwo Kaphornowców, które swój jubileusz świętuje w Bydgoszczy, w tracie festiwalu Ster na Bydgoszcz.
Obchody tego wyjątkowego dla Kaphormowców święta nad Brdą to na pewno duży prestiż dla Bydgoszczy. W czasie oficjalnej części spotkania, która odbywała się na terenie bydgoskiej Mariny oddano hołd tym Karhormowcom, których już nie ma na tym świecie oraz przybliżono historię tego bractwa w Polsce.
Pierwszą polską jednostką, która dokonała opłynięcia słynnego Cabo de Hornos (po hiszpańsku) był ,,Dar Pomorza”, polski żaglowiec który tej sztuki dokonał 15 września 1936 roku, pod dowództwem kpt. Konstantego Maciejewwicza. Polskie jachty przylądek Horn zdobyły 18 razy.
W 1974 roku powstało elitarne żeglarskie Bractwo Kaphormowców, którego członkami są zdobywcy Hornu. Spotykają się oni ze sobą dwa razy w roku i wspominają wspólne morskie przygody.
Rok wcześniej wyczyn opłynięcia Cabo de Hornos dokonał zbudowany w bydgoskich warsztatach kolejowych ,,Euros”, którego załogę tworzyli głównie bydgoszczanie.
Dzisiaj odbył się także Bieg Mostami Bydgoszcz o Puchar Rektora UTP. Czeka nas w sobotę jeszcze uroczysta parada jednostek pływających, która rozpocznie się godzinie 18:00 oraz wieczór z muzyką szantową. Ponadto w obiektach muzealnych na Wyspie Młyńskiej odbywać się będzie Noc Muzeów. Szczegółowy program w załączniku.
Wystawę poświęconą Polakom na Hornie obejrzeć możemy natomiast na terenie Mariny.