Wybudowana w 1879 roku przez państwo pruskie śluza na Brdyujściu za miesiąc odzyska dawny blask. Kończą się bowiem prace rewitalizacyjne na tym zabytkowym obiekcie hydrotechnicznym. I choć ta śluza nie jest wykorzystywana jako element dróg wodnych, to znajdzie swoje zastosowanie dydaktyczno-ekspozycyjne.
Śluza ta została zamknięta w roku 2000 z powodu złego stanu technicznego. Starą komorę łączącą Brdę z Wisłą zastąpił nowoczesny obiekt obok toru regatowego. W ubiegłym roku dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej za kwotę 6 mln zł rozpoczęto remont śluzy na Brdyujściu.
Obecnie trwają prace nad umacnianiem dna, remont mostu technicznego nad śluzą i wyciągana jest tymczasowa gródź w awanporcie dolnym. Do wykonania zostało jeszcze zagospodarowanie terenu i prace wykończeniowe – informuje nas Urząd Miasta Bydgoszczy – Zabezpieczona śluza stanowić ma element krajobrazu kulturowego miasta. Odnowiono także dwie maszynownie oraz sterownie. Jeden z pawilonów maszynowni po lewej stronie śluzy przystosowano do celów dydaktyczno-ekspozycyjnych. Zadanie jest częścią projektu pod nazwą „Bydgoski Węzeł Wodny” .
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma sfinansować także remont śluzy przy ulicy Marcinkowskiego w centrum miasta oraz Jazu Farnego.