Na rynku pracy coraz lepiej



Na rynku pracy coraz lepiej

Okres wakacyjny za sprawą prac sezonowych zawsze sprzyja spadkowi bezrobocia. W Bydgoszczy i w powiecie inowrocławskim w czerwcu liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła prawie o pół tysiąca. Patrząc jednak szerzej na sytuację na rynku pracy, to można zauważyć, że przez ostatnie miesiące mamy do czynienia z ożywieniem gospodarczym.

Pod koniec czerwca w skali kraju odnotowano stopę bezrobocia na poziomie 12,1%, co jest najlepszym rezultatem od 2012 roku.

– Zgodnie z naszymi oczekiwaniami od początku roku dynamika spadku bezrobocia się utrzymuje. W czerwcu w urzędach pracy zarejestrowanych było prawie 195 tys. osób mniej niż przed rokiem – wypowiada się z zadowoleniem Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

To widoczne jest także w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie poziom bezrobocia jest jednym z najwyższych w kraju. Przez czerwiec liczba bezrobotnych w naszym województwie zmniejszyła się o 4999 osób. Gdy porównamy to z końcem czerwca 2013 roku, to w ciągu 12 miesięcy liczba bezrobotnych spadła o ponad 13 tys. osób.

 

Dość duży spadek bezrobocia w czerwcu odnotowano w powiecie inowrocławskim, o 459 osób. Porównując to z czerwcem ubiegłego roku, to mamy spadek o 673 osoby. W powiecie inowrocławskim obecnie bez pracy jest ponad 14 tys. osób.

 

Największe wrażenie może budzić jednak sytuacja w Bydgoszczy, gdzie w ciągu ostatnich 12 miesięcy bezrobocie spadło o ponad 1,7 tys. osób, zaś w ostatnim miesiącu o 466 osób. Pod koniec czerwca na terenie Miasta Bydgoszczy było zarejestrowanych 13,2 tys. osób bez pracy.

 

Dużą dynamikę poprawy sytuacji na rynku pracy można zauważyć także w powiatach świeckim i nakielskim. W przypadku powiatu nakielskiego ostatni rok przyniósł spadek liczby bezrobotnych o 783 osoby (w czerwcu 2014 o 270 osób), zaś w przypadku powiatu świeckiego było to ponad 1,1 tys. osób (346 w czerwcu 2014 roku).

 

Nie dysponujemy jednak dokładnymi danymi odnośnie migracji w okresie ostatniego roku, co oprócz ożywienia gospodarczego może mieć istotny wpływ na sytuację regionalnego rynku pracy.