Nie cała Europa pójdzie jednego dnia do wyborów

W dniu 25 maja obywatele 20 krajów Unii Europejskiej będą wybierać posłów do Parlamentu Europejskiego. Nie będzie to jednak jedyny termin wyborów do tej instytucji. Państwa członkowskie nie stosują także jednakowej ordynacji.

Jako pierwsi do wyborów pójdą Holendrzy i Brytyjczycy. W tych krajach wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w czwartek 22 maja.  Dzień później głosować będą Irlandczycy. W piątek i sobotę (23 i 24 maja) swoją reprezentację wybierać będą nasi południowi sąsiedzi  Czesi.

 

Na wybory tylko i wyłącznie w sobotę zdecydowano się na Cyprze, Łotwie, Malcie i Słowacji. Dwudniowe wybory w sobotę i niedzielę (24 i 25 maja)  odbędą  się we Francji i we Włoszech. Pozostałe 18 krajów głosować będzie tylko w niedziele (Polska, Węgry, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Szwecja).

 

Łącznie wybranych będzie 751 deputowanych, z tego 51 z Polski.  Największą reprezentację będą mieli Niemcy 96 mandatów, Polska znajduje się na szóstym miejscu pod względem reprezentacji –wyższą  liczbę mandatów po za Niemcami mają także: Francuzi, Brytyjczycy, Włosi, Hiszpanie. Najmniejszą liczbę europosłów ma(6 mandatów) –  Cypr, Estonia, Luksemburg i Malta.

 

Ordynacja

Sześć państw zdecydowało się na podział kraju na mniejsze okręgi, w których kandydaci walczą o mandaty. Wśród nich znajduje się Polska, gdzie powstało 13 okręgów (województwo kujawsko-pomorskie jest jednym okręgiem). Po za Polską, taką ordynację stosuje także: Belgia, Francja, Irlandia, Wielka Brytania i Włochy. W pozostałych państwach partie wystawiać będą jedną krajową listę wyborczą.

 

Warto wiedzieć także, że w Belgii udział w wyborach jest obowiązkowy. Nieuzasadnione niedopełnienie obowiązku wyborczego może zostać ukarane grzywną. W Holandii nie obowiązuje z kolei próg wyborczy.