W czwartek o godzinie 16:00 odbędzie się dla Bydgoszczy wydarzenie które można się pokusić o postawienie w grupie historycznych. Bydgoszcz odzyska swój przedwojenny symbol fontannę ,,Potop”.
W ostatnich dniach przemierzając park im. Kazimierza Wielkiego byliśmy świadkami montażu rzeźb przedstawiających dramatyczne sceny biblijnego Potopu. Odbudowa tego symbolu Bydgoszczy jest efektem 10-letniej pracy wielu bydgoskich społeczników. Nie powstała by ona także bez hojności wielu osób, czy chociażby oddania symbolicznego 1% swojego podatku.
Jutro zobaczymy po raz pierwszy jak zrekonstruowana fontanna będzie tętnić życiem.
Na wykonanie trzech elementów całej kompozycji rzeźbiarskiej zużyto 8 ton brązu włączając w to ubytki. Rzeźba centralna o wysokości 6,25 m ma powierzchnię 120 m2, ważąc ok. 6,0 tony; rzeźba niedźwiedzicy z niedźwiedziątkiem 9 m2, ważąc 0,75 tony; człowieka z wężem 13 m2, ważąc też 0,75 tony. Grubość ścianek rzeźb wynosi 4-5 mm, a więc jest to odlew cienkościenny wzmocniony wewnątrz stelażem ze stali kwasoodpornej (1H18N9T).
Rekonstrukcji ,,Potopu” podjął się rzeźbiarz Michał Pronobis z Radoszyc pod Kielcami. Przyznaje on, że jest to dzieło jego życia. Rzeźby odlał natomiast Jacek Guzera z Masłowa w gminie Dąbrowa w powiecie Kielce.