Ostatnie refleksje w tej kadencji na Radzie Miasta

We wtorek Rada Miasta Bydgoszczy spotkała się w kadencji 2010-2014 po raz ostatni. Było ostatnie zdjęcie, refleksje podsumowujące działalność bydgoskiego samorządu. Radni przyjęli także nowy statut Miasta Bydgoszczy, nad którym radni pracowali przez ostatnie miesiące.

 

Ostatnie obrady Rady Miasta Bydgoszczy odbyły się w uroczystej oprawie – odegrano Hejnał Bydgoski, zaś poczet Straży Miejskiej wprowadził sztandar miasta.               

 

– 30 listopada 2010 roku jako radni Rady Miasta Bydgoszczy u progu rozpoczynającej się VI kadencji bydgoskiego samorządu złożyliśmy ślubowanie. Przypomnę – wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej ślubuje uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie. Mając na uwadze dobro naszej gminy i jej mieszkańców. Dzisiaj na zakończenie kadencji, każdy z nas niech we własnym sumieniu odpowie, czy tej przysiędze pozostał wierny – mówił do miejskich radnych przewodniczący Roman Jasiakiewicz. W swoim wystąpieniu podkreślał jak ważny dla wartości europejskich jest samorząd, który w jego opinii nie może być zamknięty na mieszkańców. Podkreślał to, że w tej kadencji wprowadzono możliwość wystąpień obywatelskich w czasie obrad, co sankcjonuje także na przyszłość przyjęty we wtorek nowy statut. Jasiakiewicz odniósł się też do funkcjonowania Sejmiku, który w jego opinii na obywateli cały czas jest zamknięty.

 

Otworzenie Samorządu Województwa na mieszkańców, będzie zatem jednym z działań Romana Jasiakiewicza w nowej roli, gdyż jak wynika z nieoficjalnych wyników wyborów, został on wybrany radnym Sejmiku. Na wsparcie Jasiakiewicza w tym samorządzie liczy już dzisiaj prezydent Rafał Bruski, który po swoim wystąpieniu wyraził taką publiczną nadzieję.

 

Wcześniej Bruski podsumował w skrócie kończącą się kadencję. Za trzy najważniejsze osiągnięcia uznał uchwalenie prawie jednogłośnie przez radnych Strategii Rozwoju Miasta do 2030 roku, przyjęcie kompleksowej Strategii Rozwoju Edukacji oraz wprowadzenie ulg dla rodzin wielodzietnych w komunikacji publicznej. Bruski z dumą przyznał, że działania Bydgoszczy na rzecz wspierania rodzin zostały dostrzeżone przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W opinii Rafała Bruskiego Bydgoszcz jest dobrze przygotowana do wykorzystania należycie funduszy unijnych w rozpoczynającej się perspektywie finansowej i zaznaczył, że w przeciwieństwie do poprzedniej uzyskamy znacznie większe dofinansowanie. Zaznaczył przy tym, że Bydgoszcz była wcześniej traktowana niesprawiedliwie.

 

W ostatniej sesji Rady Miasta Bydgoszczy uczestniczył m.in. biskup Jan Tyrawa oraz poseł Piotr Król, który przez kilkanaście lat pełnił funkcję bydgoskiego radnego, stąd też sala sesyjna ma dla niego znaczenie sentymentalne. Na sesję zaproszono także byłego radnego Jana Szopińskiego, który najprawdopodobniej uzyskał w niedzielnych wyborach radnego kadencji 2014-2020. Wspomniano także zmarłych radnych – Felicję Gwińcińską i Lecha Lewandowskiego.

 

Jasiakiewcz podziękował za współpracę w tej kadencji parlamentarzystom – Annie Bańkowskiej, Teresie Piotrowskiej, Łukaszowi Krupie i Tomaszowi Latosowi. Wyraził przy tym ubolewanie, że nie wszyscy posłowie interesują się sprawami Bydgoszczy. Osobne słowa podziękowania skierowano na nieoficjalnej części spotkania radnych wobec posła Króla, który mandat poselski pełni zaledwie od kilku miesięcy.

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”//www.youtube.com/embed/bR2yzD4jbAA” frameborder=”0″ allowfullscreen ]