Poznaj 95-letnią historię polskiej Policji



Fot: Komenda Wojewódzka Policji

W Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w czwartek otwarta została wystawa poświęcona historii polskiej policji która powstała w latach 1918-1923.

 

Organizacja policyjna w Polsce powstała na mocy ustawy z 24 lipca 1919 roku. Wcześniej stosowny dekret wydał marszałek Józef Piłsudski. W miarę rozbudowywania polskiej administracji na ziemi włączanych do II Rzeczypospolitej, powstawały kolejne jednostki Policji. W takiej strukturze ta formacja przetrwała do września 1939 roku, czyli wybuchu II wojny światowej. Wielu oficerów Policji zostało zamordowanych przez NKWD w Katyniu i jego okolicach.

 

Po zakończeniu wojny w 1944 władze PRL utworzyły Milicję Obywatelską, która liczyła około 80 tys. funkcjonariuszy. Po upadku ustroju komunistycznego w 1990 roku milicję przekształcono w Policję.

 

W czwartek w Muzeum Ziemi Szubińskiej w towarzystwie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Krzysztofa Zgłobnickiego otwarto wystawę przedstawiającą rekwizyty pracy funkcjonariuszy tej służby przez ostatni wiek. Ekspozycja zawiera mundury używane w przeszłości, a także sprzęt operacyjny. Wystawę będzie można zwiedzać przez najbliższy miesiąc.

 

W uroczystym otwarciu uczestniczył bydgoski radny dr Marek Jeleniewski, w przeszłości funkcjonariusz Milicji i Policji, który wygłosił wykład poświęcony początkom Policji w Wielkopolsce i na Pomorzu.

 

Uczestnicy szubińskich uroczystości zapalili także znicz pod dębem upamiętniającym kom. Józefa Młodowicza, pierwszego komendanta szubińskiej komendy, która powstała w 1934 roku. Zginął on zamordowany przez NKWD w Trwerze (niedaleko Katynia). Jego zwłoki pogrzebano w Miednoje.