W tym miejscu spodziewano się głównego naporu wroga na Bydgoszcz



Pomiędzy Kruszynem i Osówcem mieściły się najbardziej eksponowane umocnienia obronne, które miały zabezpieczać drogę Nakło – Bydgoszcz w przypadku ataku ze strony niemieckiej. Przed wybuchem II wojny światowej zbudowano 17 żelbetonowych schronów bojowych tzw. Przedmościa Bydgoskiego.

Kilka lat temu stowarzyszenie ,,Bunkier” przy wsparciu sponsorów w Kruszynie Krajeńskim zrekonstruowało fragment umocnień, tworząc swego rodzaju skansen. Przy tych pracach posiłkowano się badaniami archeologicznymi.

 

Znajdujący się kilkaset metrów od drogi krajowej nr 10 skansen robi wrażenie, niestety gdy zajrzymy do bunkra to znajdziemy wielki bałagan, puszki i butelki po piwie, gdyż nie wszyscy potrafią docenić to społeczne dzieło.

 

Podążając czerwonym szlakiem turystycznym w kierunku Osówca natchniemy się na pozostałości bunkrów wybudowanych jeszcze przed II wojną światową.

 

 

Z okazji Święta Wojska Polskiego warto zatem zastanowić się nad wybraniem w tę trasę, która wynosi około 9 km.

 

Szczegóły znaleźć można w serwisie WirtualneSzlaki – http://wirtualneszlaki.pl/szlaki-piesze/zielonczyn-osowiec-umocnien-przedmoscia-bydgoskiego-szlak-pieszy-czerwony

 

Do Zielonczyna dojedziemy w kilkanaście minut pociągiem ze stacji Bydgoszcz Główna.

 

We wrześniu 1939 roku na Przedmościu Bydgoskim do większych walk nie doszło, gdyż sytuacja na innych fragmentach frontu wymusiła wycofanie armii broniących Bydgoszczy w głąb kraju. Bydgoszcz została zatem zajęta przez Niemców bez większego oporu.