Kilka dni temu obchodziliśmy 94 rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Cofnęliśmy się do dnia 20 stycznia 1920 roku, gdy przedstawiciele bydgoszczan witali na Starym Rynku Wojsko Polskie. Na czele delegacji stanął dr Jan Biziel oraz towarzyszący mu członkowie Rady Ludowej, wśród nich właściciel ziemski Mieczysław Chłapowski.
Pisząc o tej postaci należało by zacząć od przedstawienia życiorysu jego dziadka gen. Dezyderego Adama Chłapowskiego, który karierę wojskową rozpoczynał u Napoleona. Odniósł wiele sukcesów na froncie stąd też został mianowany baronem cesarstwa.
Po upadku Napoleona Bonaparte wrócił do Turwi w Wielkopolsce, gdzie znajdował się jego rodzinny majątek. Jako, że był synem starosty kościańskiego jego rodzinna była w miarę bogata. Dezydery Chałpowski wyjechał do Anglii by tam poznać funkcjonowanie nowoczesnego rolnictwa, by później te rozwiązania zacząć wdrażać w Wielkopolsce. Z tego powodu stał się jednym z ojców słynnej wielkopolskiej pracy organicznej. Opracował także plan uwłaszczenia chłopów w Wielkim Księstwie Poznańskim.
Wziął udział w powstaniu listopadowym, poprowadził wyprawę na Litwę. Po upadku powstania wrócił do należącej do Prus Wielkopolski, gdzie przez władze niemieckie został ukarany wysoką grzywną oraz więzieniem (groziła mu kara utraty całego majątku). Chłapowski zauważył wówczas, że zrywy zbrojne przynoszą więcej szkód niż pożytku, stąd też postawił na rozwój pracy organicznej. Blisko współpracował z doktorem Karolem Marcinkowskim, który walczył u jego boku w powstaniu listopadowym.
Praca, którą zapoczątkował między innymi Dezydery Chłapowski doprowadziła do tego, że w 1919 roku Wielkopolska wróciła do granic Polski. Wolności doczekał jednak dopiero jego wnuk Mieczysław Chłapowski, który w 1919 roku zdecydował się wesprzeć działającą w Bydgoszczy Radę Ludową. Jako gospodarz majątku rodzinnego opracował wiele nowych metod uprawy roślin oraz walki z chwastami.
W okresie II Rzeczypospolitej wspierał działalność Towarzystw Kółek Rolniczych oraz prowadził dość szeroką działalność społeczną przy innych dziełach. Został między innymi członkiem Rady Banku Polskiego.
Mieczysław Chłapowski w należącej do jego rodziny wsi Sobiejuchy pod Żninem (kilka km od drogi krajowej nr 5) wybudował w latach 1910-1914 dwór, który przetrwał do dzisiaj.
Zginął 23 października 1939 roku w Kościanie. Został rozstrzelany przez hitlerowców w publicznej egzekucji na rynku.